– Jakie to trudne! – Kto to wybierał?! – W tym roku to sobie posiedzimy… – niezmiennie co roku słyszymy te same teksty i jęki w momencie okazania wzoru puzzli. Jeszcze tylko szelest rozpakowywania folii z pudełka, odgłos wystrzału i wystartowali…

XII Maraton Układania Puzzli „MAUPa” rozpoczął hukiem z pistoletu startowego Radny Rady Gminy Bolesławiec – Rafał Janiec. Tego dnia w sali konferencyjnej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kruszynie zebrali się sami miłośnicy tego coraz popularniejszego hobby. Trzynaście drużyn z niekończącą się nadzieją segregowało wielką górę wysypanych na środek stołu puzzli (1500 elementów). Postronnemu obserwatorowi-amatorowi mogło się wydawać, że to niemożliwe ułożyć z tego chaosu jakikolwiek obrazek. W tegorocznym maratonie wzięli udział: „Drużyna Nie Na Żarty”, „Grupa Pościgowa”, „Może być problem”, „Wesoła Czwórka”, „Czarne diabły”, „Team Bobra”, „Leśne Bobry”, „Quatro Ragazze”, „Buda Bobra”, Dream Team”, „Drużyna ES”, „Urodzeni Zwycięzcy” i „Spotkani po latach”

5 godzin i 20 minut – tyle czasu potrzebowała niezwyciężona od ładnych paru lat „Grupa Pościgowa” aby ułożyć konkursowe puzzle. Bożena Wieczorek, Karolina Wieczorek, Agnieszka Kołodziej i Natalia Kołodziej – bo to o nich właśnie mowa, złotymi medalami za zwycięstwo w Maratonie Układania Puzzli „MAUPa” będą mogły w niedalekiej przyszłości zapełnić ścianę w pokoju. II miejsce wywalczyła sobie pnąca się corocznie w górę „Wesoła Czwórka”: Bogusława Ostapiuk, Alina Kotlarska, Kamil Kotlarski i Monika Udzielak. Po brązowy medal wróciła po kilkuletniej nieobecności (a wcześniej zdobywająca laury w maratonie) drużyna „Spotkani po latach”: Aleksandra Forys, Agnieszka Kwiatkowska, Paweł Wilas i Grzegorz Baszczyj.

Po wielu godzinach dopasowywania drobnych, puzzlowych elementów (a była to już niedziela ok 1.30) zakończono turniej. 

Imprezą towarzyszącą Maratonowi była „Noc w Bibliotece”, która corocznie cieszy się powodzeniem tak dzieci jak i ich rodziców. To właśnie tam najmłodsi także mieli konkurs puzzlowy i dodatkową atrakcją był fakt, iż każde dziecko otrzymywało nagrodę. 

Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie. Ogromne podziękowania należą się sponsorowi imprezy, czyli Firmie Castor z Krakowa, która od kilku lat niezmiennie wspomaga nas w organizacji Maratonu.

Beata Widera

Posłuchaj relacji Muzycznego Radia

radio_play.jpeg