Już od 70 lat budynek szkoły w Kraśniku Dolnym wypełnia śmiech i gwar dziecięcych rozmów i zabaw. Nie inaczej było w piątkowe popołudnie, 22 stycznia, kiedy to zorganizowana została uroczysta gala jubileuszowa.

Chociaż placówka nie przypomina tej sprzed 70 lat, a uczniowie korzystają teraz z komputerów, tablic multimedialnych, e-podręczników oraz placu zabaw i boisk wielofunkcyjnych – w szkole nie wszystko uległo zmianie.

- Możemy powiedzieć, że XXI wiek rozgościł się w naszych murach na dobre – mówiła Krystyna Myszkun, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kraśniku Dolnym. – Jednak dzisiejszy jubileusz przypomina nam, że najważniejszy jest uczeń, duszą szkoły są nauczyciele, wsparciem – rodzice, a dumą – absolwenci.

Zmiany, jakie zaszły w szkole, wspominał także Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Dutkowski, który z okazji jubileuszu ufundował wyposażenie nowej sali multimedialnej. To kolejne ułatwienie, które pomoże nauczycielom i uczniom oraz umili codzienną pracę.

Głos zabrała także Joanna Berdzik – była nauczycielka i podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, po czym przyszedł czas na część artystyczną, która poprowadzili uczniowie – Magdalena Kubuś i Kacper Stec. Całość przeplatana była czytanymi przez kronikarza fragmentami szkolnej kroniki oraz występami przedszkolaków i uczniów. Zwłaszcza te ostatnie wzbudziły ogromny zachwyt oraz wzruszyły zebranych, wśród których znalazła się spora grupa absolwentów oraz byłych pracowników placówki.

Niezwykłym momentem było przekazanie przez panią Bronisławę Kosakowską-Rupę pamiątkowego zdjęcia z zakończenia roku, wykonanego w 1947 roku. Gala była także okazją do ogłoszenia wyników, w konkursach. W Gminnym Konkursie Plastycznym "Logo Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kraśniku Dolnym" zwyciężyli Łukasz i Bogusława Decyk, a nagrodzony projekt uznany został za oficjalne logo. W Gminnym Konkursie Plastycznym "Moja szkoła za 100 lat" nagrodzono kolejno: Kacpra Warmusa - SP w Dąbrowie Bolesławieckiej (I miejsce), Natalię Mazur - ZSP w Kraśniku Dolnym (II miejsce) oraz Justynę Konefał - ZSP w Kraśniku Dolnym (III miejsce). Wyróżnienia otrzymali Oliwia Śliwkiewicz, Łukasz Biernacki, Kacper Pawlak - wszyscy to uczniowie ZSP w Trzebieniu. Rozstrzygnięto też Konkurs "Wspomnienia ze szkolnej ławy", gdzie wyniki prezentują się następująco: I miejsce - Amelia Koziarska, II miejsce - Eryk Jadczyk, III miejsce - Mateusz Parzygnat, wyróżnienia: Oliwia Greniuk, Małgorzata Paszko oraz Jakub Wieczorek. Nagrodę w kategorii dorośli zdobył Franciszek Bartoch.

Warto wspomnieć, że styczniowa gala to nie jedyne wydarzenie jubileuszowe. Inauguracją obchodów 70-lecia Szkoły Podstawowej w Kraśniku Dolnym był uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Kolejnym niezwykle miłym punktem obchodów  jubileuszu szkoły była wizyta pani Marii Orawiec, emerytowanej nauczycielki matematyki, która przybyła w dniu 19 listopada na spotkanie z uczniami klas IV-VI. W wiele wzruszeń i wspomnień obfitowało też jubileuszowe spotkanie uczniów i nauczycieli z pierwszymi absolwentami szkoły zorganizowane 3 grudnia w sali klasy VI. Choć nie wszystkim zaproszonym gościom udało się przybyć na spotkanie, to ich grono godnie reprezentowali państwo: Bronisława Rupa, Stanisława Puź, Aniela Ziembikiewicz, Edward Danielewski,  Halina Jędzierowska, Michał Rajfur, Helena Mądralska, Maria Rajfur, Czesław Rajfur, Stefania Gasek, Maria Herbut, Czesława Świtalska, Wanda Stodoła i Michalina Grabowska. Na spotkanie przybył również Pan Kazimierz Grabowski, który pracował w szkole jako nauczyciel.

Karolina Wieczorek

 

Prezentujemy także materiał wideo:

Bolec.Info - wideo.jpeg

AzartSat-wideo.jpeg