Tradycją w Starych Jaroszowicach stało się coroczne opłatkowe spotkanie kobiet z Koła Gospodyń Wiejskich. Także w tym roku 16 stycznia Panie z naszego koła zebrały się, by tej tradycji stało się zadość. 

Przy blasku świec połamały się opłatkiem, składając sobie przy tym życzenia świąteczne i noworoczne. Zgodnie z polskim obyczajem na stole nie zabrakło pysznych pierogów z kapustą, uszek, barszczyku i słodkich świątecznych ciast. Potrawy te zostały przygotowane wspólnymi siłami przez nasze gospodynie, a świątecznego nastroju dodawała piękna dekoracja bożonarodzeniowa. Odświętny wystrój i śpiew kolęd wprowadziły wszystkich w magiczny klimat.

Przewodnicząca KGW - Pani Halina Mazurczak miło zaskoczyła przybyłych gości, w tym proboszcza tutejszej parafii - ks. Romualda Glapę oraz Panie seniorki KGW, solowym wykonaniem kolędy dla nieobecnych przy akompaniamencie "maestro", jednocześnie wspominając tych, którzy odeszli lub z różnych powodów nie mogli przybyć na spotkanie.

I tak przy zapachu świerkowych stroików upłynęło spotkanie pełne donośnego śpiewu kolęd, wspomnień i historii z dawnych lat oraz rozmów i wzruszeń we wspólnym gronie.

Wyjątkową atrakcją okazała się wizyta nowoczesnego Świętego Mikołaja wraz ze ślicznymi Śnieżynkami. Rozdawali oni wszystkim uczestnikom słodkie upominki, ale tylko w zamian za zaśpiewanie piosenki, taniec, wyrecytowanie wiersza lub opowiedzenie śmiesznej anegdoty. Było zatem twórczo i niezwykle wesoło. 

Spotkanie wigilijne KGW stało się już tradycją i na stałe gości w naszym wiejskim kalendarzu. Dlatego już dziś zapraszamy na kolejne – to za rok.

Aneta Małecka