W niedzielę, 13 grudnia, do gminy Bolesławiec zawitały święta. Wszystko to za sprawą Wieczoru Tradycji Bożonarodzeniowych, który na stałe wpisał się w kalendarz przedświątecznych spotkań. 

Były życzenia, zapach pierniczków, lepienie pierogów, tworzenie ozdób choinkowych, jasełka oraz wspólny posiłek. O wszystko zadbali jak zawsze gościnni mieszkańcy Łazisk, którzy zaprosili do swojej wsi wszystkich kochających Boże Narodzenie.

Wieczór rozpoczął się kreatywnie – zarówno dzieci jak i dorośli wzięli udział w warsztatach, prowadzonych przez Anettę Kamińską i Krystynę Grelę. Każdy chętny mógł spróbować swoich sił w lukrowaniu pierniczków i tworzeniu oryginalnych ozdób choinkowych. Zainteresowanie było ogromne – tak, jak i fantazja uczestników zajęć. W końcu nadszedł też wyczekiwany przez najmłodszych moment, kiedy Koło Gospodyń Wiejskich zaprosiło ich do kuchni, by wspólnie piec ciasteczka oraz lepić pierogi. Tym samym jesteśmy spokojni o przyszłość tutejszego KGW – młode pokolenie wykazuje kulinarne zdolności. Dodatkową atrakcją była możliwość zakupienia ręcznie robionych bożonarodzeniowych stroików oraz maskotek, przygotowanych przez panie z Fundacji ProFuturis.

Tymczasem Zespół Śpiewaczy Ocice z Edwardem Braszko na czele zaprosił wszystkich do wspólnego kolędowania i sala Domu Ludowego wypełniła się głośnym śpiewem. Śpiew towarzyszył także jasełkom, które po raz kolejny przedstawiły dzieci. Ich talent nagrodzony został gromkimi brawami oraz słodkościami, przekazanymi przez Grażynę Łucką.

Wieczór Tradycji Bożonarodzeniowych był także okazją do wręczenia nagród w organizowanym przez Gminę Bolesławiec oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie Konkursie na Kartkę Bożonarodzeniową. Pierwsze miejsce w kategorii 5-8 lat zajęła Emilia Burmas z Bożejowic, a w kategorii 9-12 lat – Kamil Kuczyński z Żeliszowa. Komisja przyznała także dwa wyróżnienia – Marcelinie Wieczorek z Kraśnika Górnego oraz Julicie Jaworskiej z Kruszyna. Nagrody zdolnym artystom wręczyli Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Dutkowski oraz Przewodniczący Rady Gminy Bolesławiec – Bogusław Uziej. Warto dodać, że nagrodzone prace zostały wydrukowane i w tym roku stały się obowiązującymi kartkami bożonarodzeniowymi wysyłanymi przez Urząd Gminy Bolesławiec.

Kiedy przyszedł czas na życzenia Joanna Łucka – sołtys wsi Łaziska w imieniu organizatorów przekazała je wszystkim zebranym. Dołączyli do niej kolejno Elżbieta Osuchowska – przewodnicząca Stowarzyszenia „Nasze Łaziska”, Grażyna Łucka – radna Rady Gminy Bolesławiec, Andrzej Dutkowski – Wójt Gminy i ks. Ludwik Maciak – proboszcz tutejszej parafii. Natomiast seniorka – Wanda Surowiecka zadeklamowała piękny wiersz.

Niezwykle wzruszającym momentem jest zawsze chwila, kiedy wszyscy łamią się opłatkiem. Zebrani życzyli sobie głównie zdrowa oraz spokojnych świąt. Wieczór zakończyła wspólna wigilia, przygotowana przez panie z KGW.

Karolina Wieczorek