10 października Ocice stały się dolnośląską stolicą muzyki tradycyjnej. Na warsztaty śpiewu tradycyjnego i spotkanie z mistrzami – śpiewaczkami i muzykami Zespołu Śpiewaczego z Ocic przyjechali uczestnicy z Wrocławia, Bolesławca i Jeleniej Góry. 

Na początku w salce prób i ćwiczeń w Ocicach odbył się warsztat śpiewu tradycyjnego, który w oparciu o tradycje muzyczne przywiezione do Ocic przez reemigrantów z Bośni poprowadziła Joanna Skowrońska. Po południu uczestnicy warsztatu spotkali się z ocickimi mistrzami na wspólnym śpiewaniu i nauce tańców.

Po kolacji przygotowanej przez niezawodne panie z zespołu Ocice na deskach w salce prób rozpoczęła się regularna potańcówka. Do tańca przygrywała kapela Zespołu z Ocic w składzie Michał Braszko, Edward Braszko, Tymek Sławiński, Paweł Pachołek i Franciszek Wiśniewski. Później zaś parkietem zawładnęli goście z Łodzi - Marcin Lorenc, Kuba Korona oraz Joanna Kasper z Wrocławia. Kolo, oberki, mazurki, polki grane i tańczone były do samego rana.

Potańcówka i warsztaty zorganizowana została wspólnymi siłami przez Dolnośląską Szkołę Tradycji i Fundację Ważka z Wrocławia, we współpracy ze Szkołą Podstawową w Ocicach i GOKiS Bolesławiec

Anna Lewińska

fot. Gutek Zegier