W miniony weekend w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie. Po raz kolejny województwo dolnośląskie reprezentował wieniec z gminy Bolesławiec. I po raz kolejny – z sukcesem. W tym roku kompozycja zdobyła trzecie miejsce, a grupie wieńcowej towarzyszył Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Dutkowski oraz Przewodniczący Rady Gminy – Bogusław Uziej.

Krajowe dożynki rozpoczęły się tradycyjnie już w sobotę, 12 września. Wtedy to odbył się Konkurs na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy o Nagrodę Prezydenta RP. Nasze województwo reprezentowała wieś Żeliszów. Dla grupy wieńcowej było to ogromne przeżycie oraz zaszczyt, że to właśnie ich wieniec został doceniony w województwie.

Ocena najpiękniejszego wieńca to nie tylko opinia o kompozycji, ale także sposób prezentacji, czyli ośpiewaniu wieńca. Dlatego też naszej reprezentacji towarzyszyli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej, którzy z powierzonego im zadania wywiązali się znakomicie. Wieńce osobiście oceniała Pierwsza Dama – Agata Duda. I to właśnie między innymi ona zdecydowała o przyznaniu trzeciego miejsca wieńcowi z Żeliszowa.

W niedzielę, 13 września, nasza delegacja wzięła udział w uroczystej Mszy Św. w Kaplicy Polowej AK wspólnie z parą prezydencką. W trakcie jej trwania poświęcone zostały wieńce. Po zakończeniu ceremonii para prezydencka wręczyła dyplomy grupom wieńcowym. 

Korowód ruszył na stadion i tam przyszedł czas na Ceremoniał Dożynkowy, w którym  sołectwo Żeliszów miało możliwość zaprezentowania się podczas telewizyjnej transmisji. 

Grupę wieńcową tworzyli Olga Burdyna, Elżbieta Potocka, Danuta Dobrzańska, Sylwia Polańska, Edward Potocki, Danuta Kowal, Józef Kowal, Robert Krzyżanowski, Danuta Kędzierska i Stefania Gałka.

 

Karolina Wieczorek