Kraśnik Dolny, funkcjonujący również pod nazwą Wioska Sześciu Zbóż, po raz kolejny pokazał, że nie jest to tylko nazwa. Panie z tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich zorganizowały warsztaty wyplatania wianków.  

Różne rodzaje zbóż, jarzębina, trawy, zatrwian, kwiaty i zioła – to wszystko stworzyło kilka przepięknych i co najważniejsze – niepowtarzalnych kompozycji, które powstały w Domu Ludowym w Kraśniku Dolnym pod czujnym okiem Krystyny Klisiewicz i Anetty Kamińskiej. Do pracy przystąpiły natomiast panie, które nigdy wcześniej nie tworzyły takich kompozycji.

Ci, którzy myślą, że stworzenie wianka ze zbóż i kwiatów jest proste, są w błędzie. Proces tworzenia znacznie różni się od tego, który niektórzy pamiętają jeszcze z dzieciństwa i wyplatania wianków z polnych kwiatów. W przypadku większych kompozycji niezbędne jest bowiem stworzenie podstawy z gałązek, do której dodawane są kolejne elementy. Co ważne – kwiaty, zboża i zioła nie są klejone a wiązane. Warto pamiętać o tym, że zboża wcześniej muszą być zerwane w odpowiednim czasie oraz w właściwy sposób wysuszone.

Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania. Po dwóch godzinach panie ukończyły pracę, a kolorowe wianki były gotowe.

Jak podkreślają uczestniczki zajęć – satysfakcja przy takiej pracy jest ogromna, a i zabawy i śmiechu nie brakuje.

Anetta Kamińska