Kościół Parafialny w Kraśniku Dolnym pw. Najświętszego Zbawiciela pochodzi z 1450 r. i wpisany jest na listę zabytków. W związku z koniecznością przeprowadzenia niezbędnych remontów już kilka lat temu zapadła decyzja o tym, aby przygotować projekt odnowy świątyni.

Wykonano kosztorys tego przedsięwzięcia. Dalsze prace przerwała jednak choroba i śmierć proboszcza - św. pamięci Mirosława Śnieżko. Jednak w 2012 r. parafianie postanowili kontynuować zaplanowane działania. Z tego powodu powołano Komitet Odnowy Kościoła. Najpierw wykonano odwodnienie i wymieniono rynny. Następnie zaczęto gromadzić środki na elewację świątyni. Trwało to prawie dwa lata.

W ubiegłym roku rozpoczęto prace, które zakończono w maju br. Dzięki ofiarności parafian z Kraśnika Dolnego, Kraśnika Górnego, Nowej Wsi i Lipian oraz nielicznych sponsorów udało się zebrać potrzebną sumę. Na ten cel przeznaczono też dochody z zabaw, festynów i dożynek. Władysław Gardyński, który stał na czele Komitetu Odnowy Kościoła, dołożył również wszelkich starań, aby pozyskać dofinansowanie z funduszy unujnych. Wszystkie prace remontowe wykonywane były pod nadzorem konserwatorów. W efekcie odnowiono elewację, stolarkę okienną i drzwiową oraz odrestaurowano epitafium oraz elementy z piaskowca na wieży.

Wszystkim ofiarodawcom oraz zaangażowanym w to dzieło serdecznie dziękujemy.

Kazimiera Kamińska