Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kruszynie nawiązał kontakt ze szkołą na Madagaskarze.
Dokładnie tak, nie wkradł się tu żaden błąd! Zanim opowiemy Wam, jak do tego doszło, przedstawimy kilka faktów o Madagaskarze. Pewnie zastanawiacie się, gdzie to w ogóle jest? Otóż jest to państwo wyspiarskie położone w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. To czwarta co do wielkości wyspa na świecie i pierwsza w Afryce. Ludność mieszkająca na Madagaskarze posługuje się dwoma oficjalnymi językami: malgaskim i francuskim.
Należy wiedzieć również, że Madagaskar zaliczany jest do krajów słabo rozwiniętych, a według National Geographic zajmuje piąte miejsce w zestawieniu najbiedniejszych państw. Dzieci na każdym kontynencie pragną tego samego. Chcą mieć dzieciństwo pełne beztroski i szczęścia. Chcą się uczyć, zdobywać wiedzę, a w wolnych chwilach bawić się z przyjaciółmi. Dla nas są to prozaiczne sprawy, o których przeważnie nie rozmyślamy za długo, natomiast są na świecie miejsca, gdzie właśnie to, co dla nas jest codziennością, staje się czyimś marzeniem. Takim miejscem jest wspomniany Madagaskar. Choć dzieli nas 13 063 km, nie było to przeszkodą, aby nawiązać kontakt z nauczycielem z madagaskarskiej szkoły. Pani Katarzyna Wołoszyn – nauczycielka języka angielskiego, napisała wiadomość w imieniu uczniów naszej szkoły do wspaniałego nauczyciela, pana Alexa Daniela. Po uzyskaniu odpowiedzi ruszyła szkolna zbiórka. Społeczność ZSP w Kruszynie, jak zwykle, wykazała się ogromnym sercem i chęcią pomocy. Zakupiliśmy m.in. przybory szkolne, zabawki, słodycze.
Przekazanie tych darów nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc firmy Latający Holender, która dostarczyła przesyłkę dzieciom ze szkoły w Baramahay z pozdrowieniami od naszych uczniów. Szkoła w Baramahay to chata zbudowana z desek, bez elektryczności i placu zabaw. Nie ma podziału na klasy, wszystkie dzieci uczą się razem. Przerwy spędzają w otoczeniu przepięknej, dzikiej przyrody – Oceanu Indyjskiego, lemurów, kameleonów, baobabów. Nie mają czasu na swobodną zabawę, ponieważ swój wolny czas spędzają pomagając rodzicom w gospodarstwie domowym, zajmując się m.in. wypasaniem zebu (odmiana bydła) i pilnowaniem kur oraz kaczek.
Dorastanie w tak egzotycznym i zjawiskowym miejscu, pozbawionym udogodnień cywilizacyjnych, wymyślnych zabawek czy placów zabaw, w żaden sposób nie pozbawia ich radości z życia ani cieszenia się małymi rzeczami.
Ta akcja stała się wspaniałą okazją do rozmów o odmienności i zwrócenia uwagi na konieczność poszanowania różnorodności kulturowej, a także kształtowania u uczniów chęci poznawania i odkrywania egzotycznych miejsc.
Zapraszamy Was do obejrzenia wideoreportażu https://www.youtube.com/watch?v=WcdpxnPdVxw, w którym odbędziecie z nami niesamowitą podróż po Madagaskarze oraz weźmiecie udział w niepowtarzalnym wydarzeniu – lekcji w jednej z tamtejszych szkół.
Karolina Piotrów