Czy wiesz, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest tzw. „niska emisja”? Pochodzi ona głównie ze spalin produkowanych przez kotły i piece na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Dodatkowo sytuację pogarsza spalanie niskiej jakości węgla w przestarzałych urządzeniach, które nie spełniają norm emisji spalin. Od 1 lipca 2024 r. obowiązuje zakaz używania „kopciuchów”, czyli instalacji na paliwa stałe, które nie spełniają minimum 3 klasy.

Według danych Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, aż 86% emisji pyłu PM2,5 – najbardziej szkodliwego dla zdrowia człowieka według Światowej Organizacji Zdrowia – pochodzi z gospodarstw domowych.

Wiesz, co możesz zrobić, by przyczynić się do poprawy jakości powietrza? Wymień źródło ciepła na ekologiczne. Przejście na ogrzewanie elektryczne, gazowe czy też inne niskoemisyjne źródło ciepła znacząco ograniczy emisję szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń. Co więcej, jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego możesz skorzystać z rządowego programu „Czyste Powietrze”, który oferuje dofinansowanie, pokrywając część kosztów wymiany starego pieca lub kotła na bardziej ekologiczne rozwiązanie. Program  „Czyste Powietrze” umożliwia również uzyskanie dofinansowania do wykonania termomodernizacji budynku, która pozwoli na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło zimą.

Korzystaj z programu „Czyste Powietrze” uważnie. Wybieraj sprawdzonych wykonawców. Uważaj na oferty składane przez akwizytorów i sprawdzaj, co podpisujesz. W programie „Czyste Powietrze” najwyższe bezzwrotne dofinansowanie, z kompleksową termomodernizacją i wymianą źródła ciepła, to nawet 136 200 zł, ale VAT zawsze musi dopłacić wnioskodawca. (Kontakt: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Oddział z siedzibą w miejscowości Jelenia Góra, tel.: tel. (75) 753 28 69 lub infolinia programu „Czyste Powietrze” pod numerem telefonu: 22 340 40 80)

Jeśli ktoś oferuje usługę „za darmo”, warto mieć wątpliwości co do rzetelności takiej oferty. Jeśli przedstawiciel firmy podsuwa umowę w ramach programu „Czyste Powietrze”, a nie daje możliwości na spokojne zapoznanie się z warunkami umowy – warto zastanowić się nad rzetelnością takiej oferty. Podpisując pełnomocnictwo, dajesz komuś prawo do dysponowania przyznaną Ci dotacją.

Zachęcamy do wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne – dla poprawy jakości powietrza, naszego zdrowia i komfortu życia naszych bliskich. Dzięki temu ograniczymy smog, zmniejszymy ryzyko chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz zadbamy o czystsze środowisko dla przyszłych pokoleń. Razem możemy oddychać lepszym powietrzem i żyć w zdrowszym otoczeniu!

Więcej o programie:

https://czystepowietrze.gov.pl/

https://portal.fos.wroc.pl/strona-glowna-programu

https://portal.fos.wroc.pl/

Daria Kołacz