BOŻEJOWICE
Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych - Listopadowym w 1830 roku i Styczniowym w 1863 roku, zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane.
Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bożejowicach obchodzili Narodowe Święto Niepodległości 8 listopada. Celem uroczystości było zapoznanie uczniów z faktami historii Polski, poznanie sylwetek Tych, których nazywamy Ojcami Niepodległości, a stroje uczniów i elementy dekoracji oddały nastrój tamtych czasów. Apel przygotowany przez uczniów klasy 8, 7 i 5 został bardzo dobrze odebrany i nagrodzony gromkimi brawami.
Anna Kaluzka
KRUSZYN
8 listopada obchodziliśmy 106 rocznicę odzyskania niepodległości, która przypada trzy dni później. Ten dzień przypomina nam o tym, że Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość jest okazją do refleksji o tym, czym jest wolność. W naszej szkole odbył się uroczysty apel przygotowany przez Panią Klaudię Medyńską oraz Pana Wojciecha Kochana. W programie artystycznym wzięli udział przede wszystkim uczniowie klasy siódmej oraz klas: piątej, szóstej i ósmej. Uczestnicy pięknie recytowali wiersze oraz śpiewali piosenki o tematyce patriotycznej. Występ uświetniły również dzieci z klasy pierwszej b, które wyrecytowały wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” oraz uczniowie klas trzecich, którzy zaśpiewali piękną piosenkę o odzyskaniu niepodległości. Warto podkreślić, że cala społeczność szkolna wzięła udział w kolejnej edycji akcji „Szkoła do hymnu 2024” organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Po zakończonych występach głos zabrał Pan Dyrektor Dariusz Kunaszko, który poza podziękowaniami za piękne przygotowanie uroczystości zachęcił wszystkich obecnych do wzięcia udziału w imprezach z okazji Święta Niepodległości. Jednocześnie przypomniał wszystkim zebranym o tym jak ważna jest w naszym życiu wolność i jak ważne jest , aby o nią dbać.
Klaudia Medyńska, Wojciech Kochan
ŻELISZÓW
Każdego roku 11 listopada przypominamy sobie o nadrzędnych patriotycznych wartościach: poszanowaniu tradycji i kultury polskiej oraz o wdzięczności za tych, którzy przelali krew, byśmy mogli żyć w wolnym kraju, mówić w ojczystym języku, czerpać z dobroci polskiej kultury i sztuki...
6 listopada odbyła się w naszej szkole uroczystość upamiętniająca 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Została ona przygotowana pod kierunkiem p. A. Jasińskiej i M. Tyc we współpracy z m.in. p. E. Bartkowską i p. B. Adamus, p. M. Gil i p. K. Kędzierską, a jej celem była troska o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtowanie patriotycznych postaw młodego pokolenia.
Montaż słowno-muzyczny, bogaty w piękną poezję i muzykę, najpierw oglądali pracownicy szkoły, nauczyciele, uczniowie wszystkich klas i grup przedszkolnych. Wieczorem natomiast zorganizowaliśmy nastrojową wieczornicę dla społeczności Żeliszowa i sąsiednich miejscowości. Swoją obecnością zaszczyciło nas grono zaproszonych specjalnie na tę okazję gości, m.in. Radny Gminy Bolesławiec – pan Tadeusz Łasica, sołtysi: pani Jolanta Kmita, pani Dorota Dobrzańska, pan Roman Gałka, przewodnicząca Szkolnej Rady Rodziców – pani Ewa Dębińska oraz pani Sylwia Polańska, która opiekuje się Publiczną Biblioteką w Żeliszowie.
Młodzi, zdolni artyści jak zwykle nie zawiedli, wykazując się niezwykłymi umiejętnościami wokalnymi i recytatorskimi. Na szczególną uwagę zasłużyła Alicja Kurzydło, która w niezwykle wzruszający sposób zinterpretowała utwory pt. „Da Bóg kiedyś zasiąść w Polsce wolnej” oraz „Mamo, tyś płakała”.
W sercach artystów i zebranych widzów czuć było wzruszenie i oddanie wartościom narodowym. Dzięki takim okazjom przypominamy sobie, jaką wielką radością możemy cieszyć się na co dzień. A jest nią wolność, którą tak rzadko doceniamy.
Ewelina Bartkowska
DĄBROWA BOLESŁAWIECKA
Dla Polaków święto obchodzone 11 listopada jest bez wątpienia powodem do dumy narodowej. To w tym dniu z radością wspominamy odzyskanie po 123 latach tego, co dla każdego państwa najważniejsze, czyli niepodległości.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w poniedziałek 12 listopada 2024 roku obchodziliśmy 106. rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności.
Szkoła wypełniła się biało - czerwonymi barwami – symbolem naszego kraju, które towarzyszyły nam w tej wyjątkowej chwili. Dekoracje oraz stroje uczestników podkreślały atmosferę patriotycznego święta, przypominając o niezłomnym duchu naszego narodu
Była to wyjątkowa chwila, pełna wzruszeń i dumy z naszej historii.
Całą uroczystość rozpoczęli najmłodsi członkowie naszej społeczności- dzieci z oddziału przedszkolnego, które z radością wyśpiewały piosenkę o Polsce.
Następnie uczniowie klasy III i V przedstawili patriotyczną inscenizację. Młodzi artyści przywołali pamięć o wydarzeniach, które wpłynęły na losy naszego kraju, podkreślając wartość wolności i jedności narodowej. Nad całą akademią czuwali nauczyciele historii Mariola Szwej i Andrzej Posacki.
Mariola Szwej
KRAŚNIK DOLNY
W tym roku przypada 106. rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę wolności po 123 latach niewoli. Z tej okazji 13 listopada br. w naszej szkole odbył się okolicznościowy apel pod hasłem „Narodowe Święto Niepodległości”.
W występie artystycznym, przygotowanym przez uczniów klas siódmej i ósmej, uczestniczyliśmy w wydarzeniach historycznych, które obrazowały dzieje naszego kraju. W pieśniach i wierszach wygłaszanych przez naszych uczniów słychać było wielką miłość Polaków do ojczyzny oraz wielki duch patriotyzmu. Najlepiej ilustruje to fragment jednego z wierszy autorstwa Jerzego Żuławskiego pt. „Do moich synów”: „...Synkowie moi, da nam to Bóg, że spadną wreszcie kajdany z nóg, i nim wy męskich dojdziecie sił, jawą się stanie, co pradziad śnił...”. To, co się ziściło, okupione zostało ofiarą życia i zdrowia wielu naszych rodaków, którzy poświęcając własne życie, wywalczyli dla nas – dzisiejszych obywateli naszego kraju – wolność i niepodległość.
Przesłaniem dla nas i nauką na przyszłość powinny stać się słowa naszego wielkiego Polaka, św. Jana Pawła II, który poucza nas: „...wolność jest człowiekowi dana i zadana, by ukazywała prawdę o dobru... wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć.” Nie zmarnujmy daru naszych przodków…
Anna Lipska, Łukasz Surus