24 października uczniowie klasy 2a Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kraśniku Dolnym uczestniczyli w zajęciach terenowych w pobliskim lesie. Głównym celem zajęć było rozwijanie umiejętności obserwacyjnych, nauka o budowie drzew ich rodzajach oraz budowanie świadomości ekologicznej.

Podczas zajęć uczniowie:

  • poznali drzewa, rozpoznając poszczególne części, ich funkcje
  • przeprowadzili pomiary pni wybranych drzew przy zastosowaniu  miarki krawieckiej  co pozwoliło im wziąć pod uwagę, jak określić wiek drzewa i monitorować jego wzrost,
  • obserwowali zmiany w przyrodzie jesienią, rozpoznawali gatunków drzew po charakterystycznych liściach, cechach i strukturach,
  • budowali szałas
  • zbierali liście, gałązki i inne elementy natury, aby stworzyć album jesienny w klasie,
  • słuchali odgłosów przyrody, rozpoznając dźwięki śpiewu ptaków, szumu wiatru
  • brali udział w zadaniach edukacyjnych, rozpoznawali tropy zwierząt

Po zakończeniu zajęć zorganizowano piknik na leśnej polanie. Dzieci zasiadły na kocach konsumując  i  jednocześnie opowiadając o swoich wrażeniach z zajęć terenowych. Nauczyciel zadawał pytania, aby pomóc im podsumować zdobytą wiedzę.

Tego typu zajęcia są niezwykle ważne dla  uczniów. Bezpośredni kontakt z przyrodą umożliwia im praktyczne poznanie zjawisk przyrodniczych oraz rozwinięcie ich zdolności do analizy. Terenowe zajęcia sprzyjają także budowaniu empatii do natury a obcowanie z przyrodą rozwija  u dzieci postawy pro ekologiczne, co jest kluczowe w kształtowaniu odpowiedzialnych postaw na przyszłość. Zadowolenie uczniów i ich  aktywny udział w trakcie zajęć edukacyjnych, jest potwierdzeniem, że takie formy edukacji są nie tylko atrakcyjne, ale także skuteczne i wartościowe.

Lidia Zubal, Katarzyna Kopeć