Nowa to pierwsza miejscowość w gminie Bolesławiec, przez którą rzeka Bóbr rozpoczyna swój bieg. Leżąca w bliskiej odległości od koryta rzeki, stanowiła ważny punkt informacji o zbliżającej się fali, jej wysokości i rozległości.

Jednocześnie jest to miejscowość, która od samego początku postawiła na samodzielne działania. Po konsultacji z gminnym sztabem kryzysowym, Mieszkańcy pracujący ramię w ramię zabezpieczali swoje domostwa oraz majątek rolny, a miejscowy LZS bez wahania odpowiadając na prośbę urzędu, po zażegnaniu zagrożenia w swojej miejscowości, pomagał Mieszkańcom Krępnicy w umacnianiu wałów.

Worki, które dostarczane były do Nowej lub odbierane w wyznaczonych miejscach, Mieszkańcy napełniali piaskiem, który zapewniała tamtejsza Kopalnia Odkrywkowa KAM. Na szczególne podziękowania zasługują właściciele KAM-u, którzy zaangażowali do pracy swojego operatora i sprzęt oraz Mieszkańcy Nowej, którzy własnym transportem wozili do miejsc zagrożonych potrzebny piasek.

W momencie, kiedy docierały do sztabu kryzysowego informację, że fala wezbraniowa może być o wiele większa niż ta w 1997 r., policjanci oraz strażacy poinformowali Mieszkańców Nowej o możliwej konieczności ewakuacji oraz miejscach, przygotowanych dla nich w Domu Ludowym w Ocicach. Sołtys – Ewa Surma bardzo sprawnie koordynowała te działania, a Mieszkańcy poddali się poleceniom służb.

Namacalnym dowodem zasadności ewakuacji jest zdarzenie, którego nie sposób było przewidzieć, czyli przerwana droga powiatowa relacji Ocice – Kraszowice. Pokazuje to z jak potężnym żywiołem mieliśmy do czynienia.

Fot. Gmina Bolesławiec, Ewa Surma, Krzysztof Zajączkowski