13 czerwca w bardzo urokliwym miejscu - Teatrze Starym w Bolesławcu - odbyła się II Gminna Gala „Odkrywców Talentów” pod honorowym  patronatem Wójta Gminy Bolesławiec - Andrzeja Dutkowskiego.

Organizatorem imprezy był Zespół Szkolno-Przedszkolny z Kruszyna. Uroczystość rozpoczął dyrektor - Dariusz Kunaszko, który powitał wszystkich obecnych. Na scenie towarzyszyła mu Pani Marzanna Gal - nauczyciel i zarazem Lider Szkolnego Zespołu Wspierania Uzdolnień, która w swoim wystąpieniu przedstawiła myśl towarzyszyszącą podczas Światowej Konferencji na temat Uczniów Uzdolnionych (Londyn 1975r.): "Wbrew rozpowszechnionemu mniemaniu, istnieje lub powinna istnieć możliwość przezwyciężenia konfliktu między równością jako zasadą sprawiedliwości, a nierównością jako faktem genetycznym. W oświacie jednakowe szanse oznaczają jednakowe możliwości najpełniejszego wykorzystania wrodzonych różnic. Ideałem jest swoboda i równa szansa dla każdej jednostki, nie podciąganie wszystkiego w życiu do jednego poziomu, lecz rozwijanie szczególnych, indywidualnych zdolności i możliwości jednostki; należy je rozwijać jeżeli okażą się wielkie, a jeśli nie, to kształtować jakiekolwiek uzdolnienia fizyczne, umysłowe lub dodatnie cechy charakteru. Sądzimy i jesteśmy pewni, że to jedyna droga do pełnego wykorzystania zasobów naszych utajonych talentów’’- w  szkołach Gminy Bolesławiec również rozwijane są talenty i uzdolnienia. Dlatego na sobotnią prezentację licznie przybyli najbardziej utalentowani uczniowie szkół gminnych z Kraśnika Dolnego, Kruszyna, Dąbrowy, Brzeźnika, Bożejowic, Ocic i Żeliszowa. Na uroczystej Gali „Odkrywców Talentów” nie zabrakło również zaproszonych gości: zastępcy Wójta Gminy Romana Jaworskiego, który uroczyście otworzył Gminną Galę „Odkrywców Talentów”. Swoją obecnością rangę gali podkreślili goście w osobach przewodniczącego Rady Gminy Bogdana Uzieja, sekretarz - Iwony Przybylskiej, dyrektora Gminnego Ośrodka Obsługi Szkół - Barbary Majeckiej, radnych: Rafała Jańca, Rozali Gajewskiej, Andrzeja Szwedo oraz księdza proboszcza Ludwika Maciaka i instruktora GOKiS - Krystyny Greli.

Nie każdy człowiek w swoim życiu miał lub ma możliwość stanąć na deskach teatru i  poczuć się  jak prawdziwy artysta. W światłach reflektorów uczniowie z poszczególnych szkół wiejskich prezentowali swoje talenty i uzdolnienia z różnych kategorii. Wysłuchaliśmy wielu wspaniałych występów młodych piosenkarzy, zarówno solo, jak i zespołowo. Repertuar utworów był różnorodny: od piosenek ekologicznych, obcojęzycznych, dziecięcych, po klasykę, czyli „Hallelujah” Leonarda Cohena. Prezentowali się także recytatorzy, aktorzy, tancerze. Ciekawym pomysłem na prezentację okazał się pokaz żonglerki z piłką nożną  w wykonaniu uczennicy z Kraśnika Dolnego. Swoje talenty malarskie prezentowały dzieci z Żeliszowa i Kruszyna.

Przegląd talentów zakończył się wręczeniem nagród i certyfikatów uczestnictwa wszystkim młodym artystom. Na twarzach występujących nie zabrakło uśmiechów i wyrazów zadowolenia, gdyż tym razem nie było zwycięzców i zwyciężonych. Wszyscy jednakowo zostali wyróżnieni, dlatego, że każdy talent i uzdolnienie zasługuje na równe traktowanie. Myślę, że za rok spotkamy się w podobnej atmosferze, a w szkołach gminnych nadal wspieranych i rozwijanych będzie  wiele młodych talentów, ponieważ "W każdym uczniu powinniśmy poszukiwać jego mocnych stron i wzmacniać je".

Małgorzata Hlastawa-Wojtowicz

fot. Telewizja Lokalna Azart-Sat