Impreza rozpoczęła się na długo przed jej oficjalnym otwarciem, kiedy to zapach unoszący się przy stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich z Bolesławic oraz stanowiskach pań z Bożejowic-Rakowic oraz Lipian przyciągnął na boisko sportowe kolejne osoby. Prowadzący imprezę – Beata Widera, Elżbieta Tor oraz Sławomir Ratajski – rozmawiali z gośćmi, wspominając dawne czasy.
Imprezę otworzył Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Dutkowski, który przywitał zebranych i zaprosił do wspólnej zabawy. Symbolem otwarcia było włozenie do wazonu kwiatu słonecznika, a dokonali go także zaproszeni goście, m.in. Senator RP – Jan Michalski, Posłanka – Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Starosta Bolesławiecki – Dariusz Kwaśniewski, Wicestarosta – Marian Haniszewski, Zastępca Prezydenta Miasta – Kornel Filipowicz oraz Prezes Stowarzyszenia Ziemia Bolesławiecka – Jan Cołokidzi.
Poznaliśmy także zwycięzców "Biegu po wspomnieniach", który wystartował w południe z Krępnicy. Wszyscy sportowcy otrzymali pamiątkowe medale, a zdobywcy trzech pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych także puchary i nagrody rzeczowe.
Przyszedł czas, by ożyła scena. Jako pierwszy na niej zaprezentował się KUD “Baščaršija” - gwiazda tegorocznej Festy. Młodzi tancerze z Bośni i Hercegowiny wystąpili tego dnia dwukrotnie – za każdym razem budząc zachwyt publiczności.
Oprócz zagranicznych gości na gminnej scenie zaprezentowali się także Zespół Śpiewaczy "Ocice", Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej, Podgrodzianki, Chór Stowarzyszenia Repatriantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół, Kapela Herbutów oraz Gminny Zespół Pieśni i Tańca "Jutrzenka". Niemalże każda grupa swój występ kończyła wspólnym tańcem kolo wśród publiczności. Natomist każda otrzymała z rąk przedstawicieli władz Gminy Bolesławiec pamiątkowe statuetki.
Niecodziennym i niezwykle zaskakującym wydarzeniem był wspólny występ KUD “Baščaršija” oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej, którzy to po tylko jednej próbie połączyli swoje kapele. Te zagrały wspólnie, a towarzyszyli im tancerze ZPiT. Okazuje się, że i nasi goście, i nasi muzycy oraz tancerze są niezwykle pojętni, bowiem występ był perfekcyjny.
W międzyczasie prowadzący czytali fragmenty wspomnień repatriantów, opowiadali o bałkańskich przysmakach, jak pita czy pecenica.
Jedną z atrakcji był skansen, przygotowany przez Stowarzyszenie z Tomisławia, pieczenie prosiaków przez Koło Chłopa, warsztaty robienia pity, do których zapraszały panie z Lipian – Wioski Smaków oraz KGW Bożejowice-Rakowice. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci, loterii fantowej, stoisk z biżuterią oraz rękodzięłem. Bałkańską Festę zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami.
Organizatorami imprezy byli Urząd Gminy Bolesławiec, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie oraz Komitet Organizacyjny wsi Bolesławice.
Więcej zdjęć na www.facebook.pl/BalkanskaFesta
Karolina Wieczorek