W piątek, 5 czerwca, w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bożejowicach odbył się koncert zespołu KUD “Baščaršija”. Otworzył on tym samym trzydniową w tym roku Bałkańską Festę, a przybyli na koncert mogli obejrzeć 5 układów.

 

Ogromny aplauz zebrały głównie dwa układy – pierwszy, opowiadający w sposób żartobliwy historię mężczyzny, który adoruje dwie kobiety i na koniec pozostaje samotny oraz drugi, w którym oprócz techniki, która wymagała od tancerzy szybkiego tempa kroków, zawierała także elementy iście akrobatyczne. Nie zabrakło także występu samej kapeli, ale także choreografii zatańczonej bez muzyki.

 

Ponad godzinny koncert obejrzał komplet publiczności, który nagrodził całą grupę długim i głośnym aplauzem.

 

Ci, którzy nie wzięli udziału w koncercie, mają jeszcze okazję poznać członków KUD “Baščaršija” - już w sobotę o godz. 20.00 w Ogrodzie Restauracji Europa odbędzie się "Wieczorne przy ogniu muzykowanie" wspólnie z zespołem (wstęp 10 zł). Natomiast w niedzielę zespół wystąpi na Bałkańskiej Feście. Zapraszamy!

 

KUD “Baščaršija” to grupa z Sarajewa, która powstała w 1947 roku. Występował nie tylko w Europie, ale także Azji i Afryce. To jeden z najlepszych zespołów w Bośni i Hercegowinie, o czym świadczą także licznie zdobywane przez nich nagrody. W swoim repertuarze posiadają 35 układów choreograficznych, a KUD “Baščaršija” liczy 250 członków, podzielonych na 12 sekcji.  

 

Karolina Wieczorek