Zmienia się termin tegorocznego Festiwalu Kultury Południa Europy w Bolesławicach – w tym roku spotykamy się w ostatnią niedzielę maja (26 maja). Nie zmienia się natomiast to, że Festę poprzedzą wydarzenia towarzyszące.

 

24 maja (piątek), godz. 18.00 – Koncert „Bośnia dla Powiatu Bolesławieckiego” – Teatr Stary (Bolesławiec, ul. Teatralna 1) – obowiązują bezpłatne wejściówki

Rozpoczynamy od piątkowego koncertu, który odbędzie się w bolesławieckim Teatrze Starym. Na scenie, poza ANIP „Mladost”, zaprezentują się GKUD Pronija z Prnjavora, Szkoła Muzyczna „Konstantin Babić” z Prnjavora oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej.

Początek o godz. 18.00. Na wydarzenie obowiązują wejściówki, które otrzymać można było w Urzędzie Gminy Bolesławiec.

 

24 maja (piątek), godz. 21.00 - Taneczne spotkania z folklorem – Ogrody Hotelu Europa (Kruszyn, ul. Morwowa 5) – wstęp wolny

Piątkowy wieczór spędzić chcemy w plenerze. Sympatyków muzyki, tańca i śpiewu zapraszamy na tereny zielone przy kruszyńskiej restauracji Europa. Zapewniamy warunki do wspólnego tańca i śpiewu. Nie zabraknie również stoiska, na którym zakupić można będzie grillowane przekąski i napoje.

 

25 maja (sobota), od godz. 14.00 – uroczystości plenerowe z okazji 50-lecia współpracy Bolesławca z Prnjavorem (Bolesławiec, Plac Wolności, Plac Piłsudskiego)

Na scenie przed Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury zaprezentują się ANIP „Mladost”, GKUD Pronija z Prnjavora oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej.

Wcześniej nastąpi złożenie kwiatów pod Pomnikiem Pionierów Osadników.

 

26 maja (niedziela), od godz. 13.30 – Festa Bośniacka – boisko sportowe w Bolesławicach – wstęp wolny

Na festiwalowej scenie zobaczyć można będzie przede wszystkim tegoroczną Gwiazdę, czyli ANIP „Mladost”. Poza gośćmi z Banja Luki podziwiać będziemy chór i instrumentalistów ze Szkoły Muzycznej „Konstantin Babić” z Prnjavora, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej, Zespół Śpiewaczy Ocice, Zespół „Echa Bałkanów”, GKUD Pronija z Prnjavora, Kapelę Herbutów oraz Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka”.

W tym roku pomiędzy występami zespołów zaprezentowane zostaną krótkie filmy „Urodzeni w Jugosławii”.

Tego dnia nie zabraknie także wrażeń smakowych, w tym oczywiście pity, serwowanej przez gminne Koła Gospodyń Wiejskich. Tradycyjnie już przeprowadzone zostaną warsztaty jej robienia. Kociołek bałkański gotować będzie Andrzej Miżdal. Na jednym ze stoisk można będzie zakupić miody, a na innym – wypić kawę po bośniacku. Obejrzeć można będzie wystawę rzemiosł dawnych oraz pokaz wyplatania z wikliny.

Swoje stoiska zaprezentują izby turystyczne z Republiki Serbskiej Bośni i Hercegowiny i Stowarzyszenie Polaków z Prnjavora. Podczas Festy Bośniackiej będzie także możliwość otrzymania książki „Gumjera – mój polski dom”, której autorem jest Danijel Kovč.

Zgodnie z tradycją zaprosimy gości oraz mieszkańców do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

Część artystyczna zakończy się ok. godz. 19.00, natomiast po niej rozpocznie się zabawa taneczna.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznym Święcie Ziemi Bolesławieckiej.

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

Karolina Kojder

Festa Bośniacka - Bolesławice 2024