Patronem naszej szkoły od września 2008 roku jest Jan Brzechwa – jeden z najbardziej znanych i bliskich dzieciom poeta, słynący z wielu zabawnych wierszy, rymowanek oraz autor książek poświęconych arcyciekawej postaci Ambrożego Kleksa - podróżnika, czarodzieja, nauczyciela prowadzącego akademię dla chłopców, których imiona rozpoczynają się literą ”A”.

Dzień Patrona, który corocznie świętujemy w maju, umożliwia przybliżenie uczniom sylwetki Brzechwy, daje możliwość radosnego obcowania z bohaterami jego wierszy oraz jest okazją do uczczenia osoby poety.

W tym roku nasze szkolne święto miało formę podsumowania dokonań poszczególnych klas, które wykonywały różnorakie zadania związane z osobą patrona. Najmłodsi z klas I – III wykonali ilustracje do wierszy, klasa IV pisała listy do poety, uczniowie klasy V układali wiersze, a najstarsi, czyli dziewczynki z klasy VI przygotowały prezentację multimedialną poświęconą Janowi Brzechwie.

Uroczystość otworzył dyrektor szkoły Pan Arkadiusz Kruszelnicki, który przywitał wszystkich i przypomniał pokrótce historię wyboru patrona.

Następnie odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. Prezentowali się w nim zwycięzcy przeprowadzonych wcześniej konkursów klasowych. Jury wybrało trzech laureatów: Joannę Urbańską, Nikodema Andrukiewicza i Mateusza Rychlickiego. Otrzymali oni dyplomy i nagrody rzeczowe.

Kolejnym punktem programu była prezentacja przygotowana przez Magdalenę Lianę, Laurę Kokosińską i Karolinę Kurę. Podczas projekcji uczniowie, zwłaszcza ci młodsi, mieli możliwość zdobycia informacji o życiu i twórczości Jana Brzechwy.

Wiele emocji dostarczyło rozstrzygnięcie konkursów. W kategorii „najciekawszy list do patrona” zwyciężyli: Hubert Przybylski, Szymon Kędzierski i  Bartosz Sołowiej. Najładniejsze wiersze o poecie napisali: Joanna Urbańska, Jakub Marciniak oraz Jan Izdebski. W tej grupie zdecydowanie wyróżnił się wiersz Asi. Jury oceniło również oryginalność i pomysłowość strojów, w jakie przebrały się dzieci, wcielając się  tym samym w wybraną postać z wiersza. Wszyscy, którzy brali udział w tej konkurencji zostali nagrodzeni słodkościami.

Pięknym, kolorowym przerywnikiem był występ przedszkolaków, którzy zainscenizowali wiersz pt. „Na straganie”.

Ostatnim punktem programu był quiz poświęcony Brzechwie. Po sprawdzeniu testu okazało się, że wszyscy uczniowie bardzo dobrze znają życie i twórczość swojego patrona, gdyż większość  udzielonych odpowiedzi była prawidłowa.

Nauka i zabawa połączone ze sobą podczas tegorocznych obchodów Dnia Patrona sprawiły, iż uroczystość przebiegła w miłej, niepowtarzalnej atmosferze, a być może niektóre dzieci zachęcone i zaciekawione tym, co zobaczyły i usłyszały, po powrocie do domu chętnie sięgnęły na półkę z książkami i wybrały wiersze Jana Brzechwy jako wieczorną lekturę.

Katarzyna Matoryn