31 marca Pani Zofia Kot - najstarsza mieszkanka Nowej i współzałożycielka naszego KGW, obchodziła swoje 94 urodziny.

Pani Zofia urodziła się w Porębach Kupieńskich, w dawnym województwie rzeszowskim. Na Dolny Śląsk przyjechała w odwiedziny do swojej siostry, która wcześniej osiedliła się w Nowej, z całą swoją rodziną. Tutaj tez poznała męża, z którym prowadziła 12-hektarowe gospodarstwo i z którym doczekała się czworo dzieci, pięciorga wnuków i czworo prawnuków. W październiku 2010 roku, obchodziło 60 lecie pożycia małżeńskiego. Pomimo swoich lat Pani Zosia zawsze służyła i służy pomocą oraz radą. Jej dom znajduje się przy drodze prowadzącej nad rzekę Bóbr. Pani Zosia zawsze zagaja spacerujących tam mieszkańców. Przywita ich serdecznym uśmiechem i zawsze powie dobre słowo. Mieszkańcy tak uwielbiają tę kobietę, że gdy tylko jest ładna pogoda, a Pani Zosi nie ma na zewnątrz, to są zaniepokojeni.

„Za zasługi dla Kółek Rolniczych" została odznaczona medalem Zarządu Krajowego Związku Rolników i Kółek Rolniczych. Była tez współorganizatorką Dożynek Gminnych w Nowej w 1996 roku. To dzięki Zosi, jej zaangażowaniu i determinacji oraz zapewnieniom, że damy radę zorganizować Dożynki- rzeczywiście udało się. Dziękujemy Ci za to Zosiu!

Nasze Koło Gospodyń ma w zwyczaju odwiedzanie najstarszych członkiń, w dniu ich urodzin. Panie w składzie: Antonina Rucińska, Danuta Skoczeń i Ewa Surma, udały się do solenizantki, której wręczyły kwiaty oraz słodki upominek. Rozmowy z Panią Zosią trwały długo. Wizyta okazała się niezapomnianym wieczorem, pełnym wspomnień o historii wsi i jej mieszkańców. Oczywiście nie zabrakło zaśpiewania „200 lat!"

Pani Zosi życzymy wielu lat w dobrym zdrowiu i mamy nadzieję, że za rok o tej porze, będzie nam dane znów się spotkać, by wspólnie wspominać dawne czasy.

Ewa Surma