By wiedzieć, jak zareagować w sytuacji krytycznej oraz jak opanować paraliżujący strach, a przede wszystkim - jak się bronić, grupa ponad 30 kobiet wzięła udział w pierwszym z cyklu spotkań "ABC SAMOOBRONY DLA PAŃ - NIEPOKONANE". Kurs organizuje KS Samuraj Lubań przy współpracy z Gminą Bolesławiec oraz Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Kruszynie.

Czwartkowe zajęcia były zajęciami zapoznawczymi, na których instruktorzy Jacek Jaworski, Stanisław Urbańczyk i Sławomir Bartniak opowiedzieli kilka słów o sobie oraz na przykładach z życia omówili zachowania ofiar napaści. Uczestniczące w kursie panie powitał Zastępca Wójta Gminy - Roman Jaworski, który podkreślił, że ma nadzieję, iż zdobyta na zajęciach wiedza nigdy nie przyda się im w praktyce. 

Po części teoretycznej przyszedł czas na 15-minutową rozgrzewkę oraz kilka podstawowych ćwiczeń reakcji podczas ewentualnego ataku. Prowadzący używali elementu zaskoczenia, chwilami podnosili głos - wszystko po to, by pokazać uczestniczkom, jak stresująca jest sytuacja, kiedy obcy człowiek wywiera na nie presję lub zastrasza je. Zapewnili także, że po zakończeniu cyklu zajęć, ich sposób reagowania w takich sytuacjach zmieni się, zostanie wypracowany w taki sposób, by dać im szansę na reakcję, obronę lub ucieczkę. Jacek Jaworski przytaczał kobietom sytuacje z jakimi zetknął się podczas pracy w policji, poddawał je analizie i cierpliwie wyjaśniał, jakie zachowania pomogły ofiarom, a jakie wręcz przeciwnie.

Podczas pierwszych ćwiczeń praktycznych panie dobrały się w pary i wspólnie ćwiczyły obronę podczas ataku oraz odpieranie go. Na zakończenie instruktorzy pokazali kilka niezwykle widowiskowych technik dźwigni, polegających na ułożeniu stawu przeciwnika w taki sposób, aby próby uwolnienia się wywoływały ból. 

Zajęcia dla pań są bezpłatne i obowiązywały na nie wcześniejsze, otwarte zapisy. 

Karolina Kojder