21 marca uczniowie klas III-V Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ocicach wzięli udział w warsztatach edukacyjnych, prowadzonych przez przedstawicieli Stowarzyszenia LGD "Wrzosowa Kraina".

Tematyką warsztatów była „Przedsiębiorczość w oparciu o walory naszego regionu”. Przeprowadzone zajęcia składały się z części teoretycznej i praktycznej. Uczniowie zostali wprowadzeni w tematykę przedsiębiorczości, ekonomii i przedsiębiorstw. Zgłębili swoją widzę nt. ewolucji pieniądza, utrwalili swoją wiedzę o walutach i poznali cechy pieniądza. Do podstawowych cech zaliczamy to, że jest on: rozpoznawalny, przenośny i poręczny, łatwo podzielny na mniejsze jednostki, trudny do podrobienia i wytrzymały. Podczas prezentacji zostały dokładnie opisane i przedstawione wszystkie możliwe zabezpieczenia banknotu. W formie zabawy została przez uczniów nabyta umiejętność rozróżnienia towaru od usługi. Towar to np. spodnie, kupno domu, garnek, kg ziemniaków, natomiast usługą nazwiemy lekcję tańca, wizytę u fryzjera, korepetycje z j. angielskiego. Przedsiębiorczość według uczniów została opisana, jako kreatywność, zaradność, pewność siebie, chęć do zdobywania wiedzy i umiejętności, skuteczność i dobra organizacja.

W trakcie zajęć padły pytania: Co oszczędzamy? Co to jest bank? Co to jest kredyt? Uczniowie udzielili trafnych odpowiedzi. Swoją wiedzę udowodnili wzorowo wypełniając otrzymane karty pracy. W nagrodę czekała ich słodka niespodzianka.

Największa atrakcją warsztatów była możliwość samodzielnego wykonania świecy z wosku pszczelego. Efekt pracy uczniów był bardzo imponujący.

Po odbytych warsztatach uczniowie są na dobrej drodze do wcielenia w swoje codzienne życie cech dobrego przedsiębiorcy i ekonomisty, wielu z nich posiada swoje skarbonki, są oszczędni i z rozsądkiem wydają zgromadzone oszczędności. Są wśród nich również osoby, które marzą o założeniu własnego przedsiębiorstwa, trzymamy kciuki za spełnienie marzeń w przyszłości.

Katarzyna Furman