14 maja uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzeźniku i Szkoły w Mniszku w Czechach uczestniczyli we wspólnym wyjeździe, który odbył się w ramach realizacji projektu „Transgraniczna współpraca szkół-umacniamy więzi”współfinansowanego  ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa przy wsparciu Euroregionu Nysa.

To już drugi projekt realizowany wspólnie między szkołami. Jego głównym celem jest kontynuacja współpracy polsko-czeskiej, poszerzanie wiedzy o kulturze, obyczajach, regionach i walorach turystycznych regionów a także integracja uczniów obu szkół i wymiana doświadczeń.

Uczniowie z Mniszka przyjechali do Brzeźnika, gdzie zostali uroczyście powitani przez panią dyrektor Małgorzatę Cołokidzi i całą społeczność szkolną. Po poczęstunku wszyscy uczestnicy projektu wyruszyli autokarem do Pławnej. Tam zwiedziliśmy Zamek Legend Śląskich, w którym to drewniane lalki, animowane przez aktorów, przedstawiły gościom historię regionu. Po zakończonym spektaklu każdy sam mógł poczuć się aktorem-animatorem, co okazało się świetną zabawą integrującą wszystkich uczestników. Oprócz Zamku Śląskich Legend odwiedziliśmy w Pławnej inny ciekawy obiekt  stworzony  przez artystów – Gród Piastowski.  Jest to kolejne wyjątkowe miejsce, w którym można poczuć się jak w bajce. Z Pławnej wyruszyliśmy do Siedlęcina, gdzie zwiedzaliśmy unikatową romańską Wieżę Rycerską. Znajdują się tam wyjątkowe średniowieczne wnętrza, których najcenniejszym elementem są niepowtarzalne na skalę  Europy XIV-wieczne malowidła ścienne o tematyce arturiańskiej.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była Jelenia Góra, gdzie po dotarciu zjedliśmy obiad i wyruszyliśmy z przewodnikiem na spacer po Rynku i zwiedziliśmy Starówkę.

Następnie pojechaliśmy do Parku Miniatur Dolnego Śląska w Kowarach. Tam w naturalnym  otoczeniu, wśród kwiatów i zieleni można było zobaczyć modele pałaców, klasztorów, kościołów i starówek miast dolnośląskich w skali 1:25 i 1:50. Miniatury są wierną kopią prawdziwych obiektów ze wszystkimi szczegółami i detalami. W Parku można także  zobaczyć obiekty, które obecnie popadły w ruinę i nie są dostępne do zwiedzania.

To był niestety już ostatni punkt naszej wspólnej wycieczki. Dzień upłynął nam zdecydowanie za szybko, a przeżycia i wspomnienia tego dnia na pewno na długo pozostaną w pamięci uczestników.

Joanna Kolasa

 

Brzeznik-projekt.jpeg