Już po raz drugi w Gminie Bolesławiec zorganizowaliśmy Wietrzenie Szaf2 marca w Domu Ludowym w Bolesławicach spotkały się nie tylko fanki mody, ale przede wszystkim - świadome konsumentki.

Kupienie nowej sukienki, płaszcza czy butów nigdy nie było prostsze niż w dzisiejszych czasach – darmowa dostawa, możliwość zwrotu, ba nawet zapłacić można 30 dni później. Szkoda tylko, że:

  • 14 tys. litrów wody potrzeba do wyprodukowania jednej pary jeansów,
  • poliester rozkłada się 200 lat,
  • branża odzieżowa odpowiada za ok. 10 % światowych emisji CO2,
  • 92 mln ton ubrań trafia co roku na wysypiska śmieci.

By zrównoważyć nadmierny konsumpcjonizm, który dotyczy praktycznie każdego z nas, rozpoczęliśmy akcję Wietrzenia Szaf. Założenia od początku były niezwykle proste: każdy mógł oddać rzeczy, które zalegały w jego szafie, jednocześnie wybierając coś nowego dla siebie z szafy „sąsiada”.

W tym roku wszystkie przyniesione ubrania trafiły do drugiego obiegu lub zostały wykorzystane na czyściwo. 24 kartony z rzeczami, które nie znalazły nowych właścicieli, trafią w ciągu najbliższych dni do Fundacji Ubrania Do Oddania, która za każdy przekazany przez nas kilogram wesprze 1 zł zbiórkę na rzecz Filipa Gila, mieszkańca Kraszowic i ucznia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bożejowicach.

Nasza akcja nie da tu spektakularnych efektów – jest to raczej praca u podstaw na rzecz ekologii i odpowiedzialnego, zrównoważonego podejścia do naszych konsumenckich wyborów. Mamy nadzieję, że z każdym rokiem będzie nas więcej, a nasze zakupowe decyzje będą rozsądniejsze.

Pomysłodawcą i organizatorem Wietrzenia Szaf był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie.

Iwona Puszkarz