Sobotnie popołudnie w Domu Ludowym w Bożejowicach opanowała MAUPa. Już dziewiętnasty rok z rzędu, w ostatnią sobotę lutego w Gminie Bolesławiec spotykają się miłośnicy puzzli. I to nie tylko tacy teoretyczni, ale zadeklarowani praktycy. Są pośród nich tacy, którzy puzzle układają "od święta", ale także tacy, dla których jest to pasja.

Przez wiele lat zawody odbywały się w Kruszynie, jednak w tym roku ze względu na dużą liczbę drużyn przenieśliśmy je do większej sali w Bożejowicach.

Zwarte i gotowe drużyny stawiły się punktualnie w Domu Ludowym i mogliśmy rozpoczynać. Zanim to jednak nastąpiło na scenie w nostalgiczny nastrój wprowadził duet: Martyna Rudzik oraz Artur Nowak, za co im serdecznie dziękujemy. Nostalgia nostalgią, a tu trzeba było zagrzać do boju zawodników i właśnie to uczynił Zastępca Wójta - Roman Jaworski, który dał sygnał do startu.

Wzór puzzli jak zawsze był tajemnicą do ostatniej chwili i po ich prezentacji rozległ się (jak zwykle zresztą) jęk: o matko! Ruszyły nie tylko czteroosobowe drużyny, ale także wyświetlany stoper, gdzie czas był prawie „namacalny”. Szesnaście drużyn, z których każda miała do ułożenia 1500 puzzli rozpoczęło swoją pracę. Ogółem na sali 24 000 puzzelków próbowało się połączyć w obrazki. Po 2 godzinach i 48 minutach usłyszeliśmy zwycięski okrzyk: to drużyna „RZEP” (Rodzinny Zespół Entuzjastów Puzzli) z Warszawy zakończyła układanie, a byli to: Joanna Wójcik, Anna Wójcik, Jolanta Dereń i Bartosz Wójcik. Drugą lokatę wywalczyły sobie Panie z „Grupy Pościgowej”: Bożena Wieczorek, Karolina Kojder, Agnieszka Kołodziej i Aleksandra Maksymów. Trzecie miejsce należało do „Puzzlomaniaków”: Danuta Kawałko, Paulina Ziembikiewicz, Klaudia Dzedzej, Izabela Szymborska.

Wszystkim laureatom medale i nagrody, ufundowane przez firmę Castorland wręczył Przewodniczący Rady Gminy - Bogusław Uziej. Wśród drużyn cały czas trwała zacięta walka, a kolejne trzy miejsca wywalczyły: „Anieli”, „Mamuśki” i „Drużyna nie na żarty”. Oprócz nich dzielnie walczyły także drużyny: „Dream Team”, „Libella”, „Majami”, „Może być problem”, „Waleczni Amatorzy”, „ Wesoła Czwórka”, „One i On”, „Sąsiedzi” „Drużyna ES” i „Od Ramki”.

W międzyczasie podczas trwania Maratonu w Bibliotece Publicznej (znajdującej się w tym samym budynku) odbywała się „Noc w Bibliotece”. Dzieci, młodzież i dorośli mieli okazję tego dnia nie tylko wypożyczyć książki, czy skorzystać ze stanowiska komputerowego, ale także ułożyć puzzle i zagrać w różne gry planszowe.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy zechcieli ten dzień spędzić z nami, a w szczególności firmie Castorland, która już wiele razy wspierała nas nie tylko w puzzlach konkursowych, ale także w pięknych nagrodach.

Za rok XX MAUPa – co nam przyniesie jubileuszowa edycja? Czekamy z niecierpliwością.

Beata Widera