Głosowanie w wyborach samorządowych odbędzie się w całym kraju 7 kwietnia w godz. 7-21. Wtedy wybrane zostaną nowe rady gmin, miast, powiatów, sejmików wojewódzkich na kadencję 2024-2029. Tam, gdzie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów nie przyniosą rozstrzygnięcie (nikt z kandydatów nie przekroczy 50% oddanych głosów), druga tura głosowania odbędzie się 21 kwietnia (wtedy zmierzy się dwóch kandydatów z największa liczbą głosów uzyskanych w pierwszej turze). W Polsce nie ma bezpośrednich wyborów starostów powiatowych i marszałków sejmików (tego wyboru dokonują rady powiatów i sejmiki wojewódzkie).

Gmina Bolesławiec w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie https://bip.gminaboleslawiec.pl/6026/349/wybory-samorzadowe-2024.html zamieszcza informacje na temat: kalendarza wyborczego, okręgów wyborczych, aktów prawnych, organów wyborczych, aktualne informacje i komunikaty. Publikowane tam informacje pochodzą m.in. ze strony Państwowej Komisji Wyborczej w serwisie poświęconym wyborom samorządowym 2024

Pierwsze wybory do rad miast i gmin odrodzonego samorządu odbyły się w 1990 roku. Pierwsze wybory do rad powiatów i sejmików wojewódzkich po reformie samorządowej zorganizowano w roku 1998. Bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów po raz pierwszy miały miejsce w 2002 roku (wcześniej wyborów dokonywały rady). Kadencja samorządów w latach 1990-2018 liczyła 4 lata, a od 2018 roku została wydłużona do 5 lat. Wtedy też ograniczono możliwość sprawowania funkcji wójta, burmistrza, prezydenta do dwóch kadencji (przepis nie działa wstecz). Obecna kadencja samorządów trwa wyjątkowo 5,5 roku. Decyzją Sejmu poprzedniej kadencji termin wyborów samorządowych został przesunięty z jesieni 2023 roku na wiosnę 2024 roku. Decyzję uzasadniano bliskością terminów wyborów samorządowych i parlamentarnych.