Za nami dzień pełen emocji związanych z realizowaną w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie innowacją pedagogiczną pod tytułem „Akademia Pana Kleksa”. Tym razem w ofercie przygotowanej na 11 stycznia znalazło się wiele atrakcji z dziedziny: matematyki, fizyki, chemii i informatyki, zaplanowanych z myślą o uczniach wszystkich klas szkoły podstawowej.

Na kilka  godzin wyłączony został tradycyjny dzwonek szkolny. Po krótkim apelu, na którym wprowadzono uczniów w tematykę  warsztatów, przystąpiliśmy do działania. Uczniowie klas I-III, pod kierunkiem Pań: Marioli Tyc, Bogusławy Posackiej oraz Anny Wójcik, rozwijali swoje kompetencje kulinarne. Powstały dietetyczne kanapki, sałatki owocowo-warzywne oraz pyszne desery. W klasach unosił się cudowny zapach przygotowywanych potraw.

Następnie uczniowie klas I-VI zostali zaproszeni do udziału w warsztatach z zakresu programowania i robotyki (prowadzący Pan Arkadiusz Kruszelnicki), eksperymentach matematyczno-przyrodniczych (prowadząca Pani Agnieszka Kamińska) oraz doświadczeniach chemiczno-fizycznych (prowadząca Pani Elżbieta Sowińska). Można by pomyśleć, że pominięci zostali uczniowie klasy VII i VIII. Ależ nic bardziej mylnego! Jak to ma miejsce w prawdziwej Akademii - wykładowcom towarzyszą asystenci. I tak było również u nas. To właśnie zadaniem młodzieży z najstarszych dwóch zespołów klasowych było przygotowanie zadań i poprowadzenie, pod opieką nauczycieli, doświadczeń, eksperymentów oraz warsztatów dla młodszych koleżanek i kolegów. Wszyscy asystenci spisali się na medal. Byli kreatywni i skutecznie dzielili się swoją wiedzą z młodszymi uczennicami i uczniami.

Do realizacji większości warsztatów i eksperymentów wykorzystane zostały pomoce dydaktyczne, zakupione w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”.

Zwieńczeniem pracowitego dnia, pełnego dobrej zabawy, połączonej z nauką, było wspólne spotkanie, mające na celu podsumowanie działań,  na którym uczniowie wyrazili swoją radość i zadowolenie z możliwości udziału w tak atrakcyjnej formie zajęć dydaktycznych. Z wielkim animuszem odśpiewano utwory „Witajcie w naszej bajce” oraz „Całkiem nowa bajka”, czyli fragmenty ścieżek dźwiękowych pochodzących z filmów o przygodach Ambrożego Kleksa oraz jego podopiecznych.

Jesteśmy już myślami przy kolejnym spotkaniu w ramach naszej Akademii…

Arkadiusz Kruszelnicki