8 maja uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Bolesławieckiej pojechali na wycieczkę do Liberca w Czechach. Wyjazd odbył się w ramach unijnego projektu „Dzieci Europy”, a koordynatorem tego przedsięwzięcia była pani Joanna Jędrzejczyk

Był to już nasz trzeci wspólny wyjazd z Czechami, w którym uczniowie mieli możliwość poznać piękne zakątki naszego kraju i państwa sąsiedniego nie wydając ani grosza. Sfinansowany mieliśmy przejazd luksusowym autokarem, obiad w restauracji, suchy prowiant, zwiedzanie ciekawych i pouczających miejsc z przewodnikiem. Dzięki tego rodzaju inicjatywom, uczniowie mają możliwość w praktyczny sposób wykorzystać swoją wiedzę książkową. 

Wczesnym rankiem wyjechaliśmy do miejscowości Frydlant. Tam czekali na nas pozostali uczestnicy projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.  Wszyscy otrzymaliśmy pamiątkowe czapeczki oraz poczęstunek. Wspólnie z czeskimi uczniami ruszyliśmy do Liberca, w którym było mnóstwo atrakcji. W planetarium obserwowaliśmy wędrówkę gwiazd, tworzenie się układów słonecznych z ich planetami. W bardzo ciekawy i przystępny sposób zostały wyjaśnione różne zjawiska występujące w przestrzeni kosmicznej. 

Nasi uczniowie aktywnie brali udział w Czeskim Science Show. Nie bali się eksperymentować pod okiem przeszkolonej kadry. Dzięki takim pokazom utrwalali wiedzę z fizyki, chemii czy biologii. Jak wiadomo, jedną ze sprawdzonych form nauki, jest edukacja przez zabawę. Jednak najwięcej czasu spędziliśmy w IQ-Landii – Centrum Nauki. Na każdym piętrze mogliśmy poznać tajniki pozostałych dziedzin nauki. W części medycznej uczniowie mieli możliwość wcielić się w rolę neurochirurga i wykonać zabieg laparoskopem, czy też poznać szczegółową budowę ciała człowieka. Sprawdzali reakcje na różne zmysły, mierzyli ciśnienie krwi, obserwowali pracę serca. Największą popularnością cieszył się robot, który odpowiadał na pytania naszych podopiecznych. Odważniejsi próbowali swoich sił w pracowniach astronomicznych. Tam sprawdzali swoją wytrzymałość na specjalnych urządzeniach, czy mają predyspozycje do zawodu astronauty. 

Część geologiczna uzmysłowiła nam, jak w ciągu milionów lat zmieniało się życie na naszej planecie. Niektórzy sprawdzali swoją wiedzę z geografii i historii, rozwiązywali rebusy, układali puzzle. Na piętrze muzycznym sprawdziliśmy wrażliwość i pomysłowość naszych wychowanków. Tam tworzyli oni własne kompozycje, projektowali na komputerze wzory, które były później przekształcane w wodny wodospad. W IQ-Parku czas upłynął nam bardzo szybko. Uwieńczeniem dnia był obiad w restauracji i pamiątkowe zdjęcia z czeskimi towarzyszami. I tak w miłej, przyjaznej atmosferze upłynął nam cały dzień. 

Pani dyrektor Lilla Liszcz była dumna ze swoich uczniów, że godnie reprezentowali szkołę podczas tego polsko – czeskiego spotkania młodzieży. Stwierdziła, że dzięki tego typu przedsięwzięciom i zaangażowaniu nauczycieli, nasi podopieczni mogą realizować swoje marzenia i podróżować po Europie. Należymy do tych aktywnych szkół w gminie, które biorą udział w projektach będących z jednej strony wspaniałą rozrywką a z drugiej wartościowym pomysłem edukacyjnym.

Agnieszka Domańska

dzieciEuropya-projekt.jpeg