Tradycją naszej szkoły są wyjazdy uczniów klas I – III na kilkudniowy wypoczynek zwany potocznie „zieloną szkołą”. W tym roku w dniach 20 – 25 kwietnia klasy II i III udały się do Przemkowa, by w tamtejszym Domu Wczasów Dziecięcych przeżyć wiele niezapomnianych chwil. Uczniom towarzyszyły ich wychowawczynie – panie Joanna Czaplicka (klasa II) i Marzanna Gal (klasa III). Dla trzeciaków była to już druga „zielona szkoła”, ale dla ich młodszych kolegów był to pierwszy tak długi wspólny wyjazd. Głównie im towarzyszyły pewne obawy: jak tam będzie, jak dadzą sobie radę bez rodziców?

Podróż minęła szybko i radośnie. Zamieszkaliśmy w pięknym drewnianym domu, który dawniej był myśliwskim pałacykiem. Chłopcy zajęli pokoje na parterze, a dziewczynki na I piętrze. Naszymi przemkowskimi opiekunkami były panie Dorotka i Asia oraz Ania i Agatka. Nocą o spokojny sen dzieci dbała pani Małgosia.

Każdy dzień w Przemkowie upływał według ustalonego rytmu: 7.30-8.00 pobudka, toaleta poranna i  porządkowanie pokoi; 8.30 śniadanie, 9.00–13.30 zajęcia; 14.00 obiad; 14.30–15.00 czas odpoczynku; 15.00–18.30 zajęcia popołudniowe (a także podwieczorek); 18.30 kolacja; 19.00-20.30 zajęcia wieczorne; 20.30 toaleta; 21.30 cisza nocna.

Opiekujące się nami panie zadbały, aby wypełniona była każda chwila. Największymi atrakcjami były wycieczka autokarowa do Głogowa i pobyt w kręgielni oraz w sali zabaw, spotkanie z kulturą Indian, wieczorne dyskoteki i karaoke, wykonywanie rzeźb z piasku na leśnej wydmie, wycieczka na stawy i obserwowanie życia ptactwa wodnego, ognisko i pieczenie kiełbasek, wieczór talentów, „Przyrodnicze koło fortuny”. Wolne chwile spędzaliśmy także na placu zabaw i boisku (oczywiście chłopcy i Kasia Chwała grali w piłkę nożną), wykonywaliśmy ciekawe zadania (np. rysowaliśmy plakat nt. „Jesteśmy różni”, wymyślaliśmy hasła ekologiczne, robiliśmy ciekawe zakładki z elementów roślinnych i wiele innych).

Dzieci musiały wykazać się samodzielnością – ścieliły łóżka, dbały o czystość w pokojach. Wiele śmiechu było podczas wieczornych kąpieli pod prysznicami, gdy ktoś zapomniał zdjąć skarpetki, czy wziąć ręcznik. Niekiedy trudno było zasnąć, bo koledzy lub koleżanki mieli ochotę na żarty i figle.

Podczas pobytu dzieci zdobywały punkty za zachowanie, zaangażowanie w życie „zielonej szkoły” i za wykonywanie poszczególnych zadań.  Najlepiej wypadli następujący uczniowie: I miejsce zajęły Milena Uznańska (klasa III) i Ola Walęga (klasa II), II miejsce - Przemek Biernat (klasa III) oraz Weronika Golemba (klasa II), a trzecie - Julia Kwapisz (klasa III) i Oliwia Marks (klasa II). Wyróżnione dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i medale.

Wychowawczyniom obu klas było bardzo miło, gdy wielokrotnie słyszały z ust pracowników Domu pochwały o zachowaniu ich podopiecznych, wzorowym dbaniu o czystość w obiekcie czy kulturalnym spożywaniu posiłków.

Czas pobytu w Przemkowie minął bardzo szybko. Z żalem musieliśmy pożegnać to urocze miejsce oraz bardzo przyjaznych i kompetentnych pracowników Domu Wczasów Dziecięcych.

Wspólnie spędzone chwile na długo pozostaną w naszej pamięci. Dzieci zdały egzamin z samodzielności i zachowania na szóstkę.

Joanna Czaplicka i Marzanna Gal