Zastępca Wójta - Roman Jaworski oraz Sekretarz Gminy - Iwona Przybylska wręczyli dziś, 29 listopada, nagrody laureatom konkursu plastycznego „Czyste powietrze dla zdrowia najlepsze 2023”, organizowanego w ramach tegorocznych obchodów Dnia Czystego Powietrza. Konkurs skierowany był do uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu naszej gminy.

Konkurs został ogłoszony 26 września i trwał do 3 listopada. Do konkursu zgłoszono 29 prac.

Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu pracy plastycznej w formacie A4, w wybranej technice plastycznej (rysunek, malarstwo, grafika, kolaż, itp.). Tematyka konkursu nawiązywała do problemów, związanych z jakością powietrza atmosferycznego oraz jego wpływu na zdrowie i życie mieszkańców Gminy Bolesławiec. Dla dzieci była to dobra okazja do oderwania się od ekranu komputera czy telefonu, poszerzenia wiedzy oraz pobudzenia kreatywności.

Celem konkursu było także zachęcenie nauczycieli i uczniów do zainteresowania się tematyką zanieczyszczenia powietrza, skierowanie uwagi najmłodszych na zagrożenia wynikające z emisji gazów i pyłów oraz na działania, które te zagrożenie mogą zminimalizować. Zanieczyszczenie powietrza jest bowiem najniebezpieczniejszym z zanieczyszczeń zagrażających środowisku, gdyż jest mobilne, rozprzestrzenia się w szybki sposób w korzystnych ku temu warunkach oraz wpływa na glebę i wodę.

Laureatami konkursu zostali:

  • I miejsce - Emilia Kamińska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kraśniku Dolnym;
  • II miejsce – Jagoda Pawlikowska ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Bolesławieckiej;
  • III miejsce – Zofia Wierucka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trzebieniu.

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe takie jak: głośnik z funkcją karaoke, konsola Nintendo oraz aparat fotograficzny INSTAX. Wręczone zostały także dyplomy dla wyróżnionych.

Konkurs wpisuje się w tegoroczne obchody Dnia Czystego Powietrza, które przypadają na 14 listopada. Dzień ten ustanowiony został w 2005 roku przez Fundację Ekologiczną ARKA. Była to wówczas pierwsza w Polsce tak duża akcja antysmogowa. Tytuł pierwszej kampanii „Nie trujcie” podkreślał, że niska emisja (głównie spalania w domowych piecach grzewczych) jest bardzo szkodliwa dla każdego człowieka, ale przypominał też, że każdy z nas ma w tym swój udział. Największe szkody ponoszą jednak najmłodsi, stąd hasło „Kochasz dzieci, nie pal śmieci” do dziś rozpoznawane jest w całej Polsce.

Monika Krosondowicz-Babiasz

Fot. Karolina Kojder