21 listopada uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kraśniku Dolnym mieli okazję wziąć udział w fascynującej wycieczce do zakładu produkcji mąki Młynpol w Osłej. Celem wizyty było poszerzenie horyzontów edukacyjnych oraz zapoznanie młodych ludzi z procesem produkcji mąki i pracą w branży spożywczej, z myślą o rozwijaniu ich preorientacji zawodowej.

Wycieczka rozpoczęła się od serdecznego powitania przez pracowników zakładu, którzy opowiedzieli o historii firmy Młynpol oraz przedstawili podstawowe informacje, dotyczące produkcji mąki. Pierwszym etapem było zwiedzanie laboratorium zakładu, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wygląda praca specjalistów, zajmujących się kontrolą jakości surowców i gotowego produktu. Dowiedzieli się, jakie badania są przeprowadzane, aby zapewnić wysoką jakość mąki. Kolejnym fascynującym doświadczeniem było uczestnictwo w warsztatach wypieku bułek. Pod czujnym okiem doświadczonych laborantów oraz kierownika produkcji - pana Krzysztofa Hajduka przygotowywali ciasto, formowali bułki i obserwowali proces ich wypieku. To praktyczne zajęcie pozwoliło im z bliska poznać tajniki piekarskiego rzemiosła. Następnie uczniowie mieli okazję prześledzić cały proces produkcji mąki – od surowca począwszy. Panowie Krzysztof i Mateusz opowiadali o etapach obróbki ziarna zbóż, aż po ostateczne uzyskanie produktu gotowego do pakowania. Dzieci miały szansę dotknąć ziarna zbóż, zobaczyć młyny w akcji i dowiedzieć się, jakie maszyny są używane w procesie produkcyjnym. Ostatnim etapem wizyty było zapoznanie się z procesem pakowania i dystrybucji mąki. Uczniowie obserwowali, jak maszyny pakujące precyzyjnie przygotowują produkty do wysyłki, a także dowiedzieli się, jak ważna jest logistyka w branży spożywczej.

Wizyta w PPUH Młynpol była nie tylko edukacyjna, ale także inspirująca dla uczniów. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wiele różnych umiejętności jest wymaganych w branży spożywczej – od pracy w laboratorium po kreatywne zadania piekarskie. Wyjście to z pewnością zaszczepiło w młodych ludziach ciekawość i zainteresowanie środowiskiem pracy. Wycieczka do zakładu produkcji mąki Młynpol była pełna ciekawych doświadczeń, które z pewnością wpłyną pozytywnie na rozwój zainteresowań zawodowych uczniów.

Dziękujemy pracownikom Młynpol za serdeczne przyjęcie i możliwość zapoznania się z tajnikami pracy w branży spożywczej.

Lidia Zubal