Początek kwietnia 2015 obfitował dla uczniów klasy VI i V Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie w wiele ciekawych wydarzeń. Jedną atrakcji było uczestnictwo uczniów w II Humanistycznym Obozie Naukowym w Szklarskiej Porębie. Piętnastu uczniów  pod opieką Dyrektora Szkoły – Dariusza Kunaszko wyjechało na obóz, który trwał od 8 do 12 kwietnia. 

Kwintesencją wypoczynku była nauka poprzez doświadczenie, którą uczniowie szybko przyswajali w czasie wycieczek i warsztatów. Poszerzali swoje wiadomości z zakresu historii regionu i języka polskiego. Niewątpliwym atutem wyjazdu były liczne wycieczki, które podnosiły kompetencje uczniów w zakresie poznawania regiony. Młodzież zdobywała swoje pierwsze doświadczenia turystyczne pod opieką przewodnika górskiego oraz ukierunkowywana była na przestrzeganie bezpieczeństwa w górach. Pęciodniowy pobyt bardzo szybko minął, ale pomimo to uczniowie skorzystali z wielu atrakcji. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • Wycieczkę autokarową do Cieplic, w czasie której zwiedzili miasto oraz znajdujące się w nim Muzeum Przyrody, w której znalazły również miejsce eksponaty dotyczące historii. Zdziwienie u niektórych osób wzbudziło to, że historia naszego regionu jest tak barwna i ciekawa. Jednocześnie uczniowie skorzystali z atrakcji Term Cieplickich , gdzie mogli zregenerować swoje siły psychofizyczne. 
  • Imprezę regionalną – „Chrzest Waloński”, na którym uczniowie zdobyli umiejętności rozróżniania kamieni półszlachetnych, zostali zapoznani z historią Walończykóworaz zdobyli tytuły młodych czeladników i wiedźm walońskich. Wszystko to odbyło się w klimatycznej i pięknej oprawie i zostało potwierdzone odpowiednimi certyfikatami dla każdego ucznia.
  • ”Wieczór Legend Karkonoskich” - uczniowie z wypiekami na twarzy wysłuchali fascynujących historii o historycznych i legendarnych postaciach związanych z częścią Sudetów, w której się znajdowaliśmy. Wieczór prowadzony był przez dr Beatę Rynkiewicz oraz Dariusza Kunaszko, którzy w specyficzny sposób wprowadzili uczniów w klimat minionych epok.
  • Zwiedzanie atrakcji turystycznych znajdujących się w Szklarskiej Porębie, m.in. Wodospadu „Kamieńczyka” i „Szklarki”, „Kruczych Skał”, „Krzywych Baszt” - ,”Chybotka” poznali historie i legendy związane z tymi miejscami.

W pamięci długo zapadnie również wizyta w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie uczniowie mieli okazję do zapoznania z wieloma obszarami wiedzy dotyczącej fauny i flory oraz historii regionu

Jedną z najważniejszych atrakcji podczas pobytu w czasie kalendarzowej wiosny, był na pewno… śnieg, którego nie brakowało. Młodzież maksymalnie skorzystała z jego uroków uprawiając zimową piłkę nożną, budując rzeźby w śniegu. 

Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie mieli również okazję kształtować swoje umiejętności komunikacyjne, ponieważ poznali grupę rówieśników ze Szkoły Podstawowej w Kamiennej Górze, którzy podobnie jak oni, odpoczywali w Szklarskiej Porębie. Nawiązały się wspólne przyjaźnie, a dodatkowo można było zaobserwować u młodzieży predyspozycje organizacyjne, gdyż wspólne imprezy kulturalne takie jak karaoke, dyskoteki, turnieje tenisa stołowego, ognisko z pieczeniem kiełbasek pokazały, że uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie cechuje wysoka kultura osobista.

Pobyt w Szklarskiej Porębie dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń, a chwile spędzone razem na długo pozostaną w naszej pamięci.

Dariusz Kunaszko