ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W KRAŚNIKU DOLNYM

10 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kraśniku Dolnym odbyły się uroczystości z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Całą ceremonię zorganizowała klasa III pod czujnym okiem pani Izabeli Szweda oraz Olgi Wojciechowskiej.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10:00 w sali gimnastycznej. Sala przyozdobiona była barwami narodowymi, a na ścianach szkolnych korytarzy wisiały prace uczniów, nawiązujące do ważnych wydarzeń z historii Polski. Młodzież wraz z nauczycielami przygotowała bogaty program artystyczny, w którym główną rolę odegrały utwory patriotyczne. W trakcie wystąpień podkreślono wartości patriotyczne, dzięki którym Polska odzyskała suwerenność. Niezwykle wzruszające było zaangażowanie Przedszkolaków, którzy również włączyli się w obchody. Zespół wokalny najmłodszych uczniów wykonał  utwór, a uczniowie klasy I  oraz 6-latki zaprezentowali tańce, symbolizujące radość z wolności.

Cele uroczystości obejmowały nie tylko uczczenie historycznego wydarzenia, jakim było odzyskanie niepodległości, ale również kształtowanie patriotyzmu wśród uczestników. Uroczystość miała na celu przypomnienie o trudach i ofiarach, jakie Polacy ponieśli, byśmy mogli dzisiaj żyć w wolnej i suwerennej Ojczyźnie. Na zakończenie, dyrektor szkoły podziękował wszystkim uczniom, za zaangażowanie i wkład w organizację tego ważnego wydarzenia. Obecność i entuzjazm uczestników sprawiły, że obchody Święta Odzyskania Niepodległości w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kraśniku Dolnym stanowiły godne i podniosłe wydarzenie.

Lidia Zubal

 

SZKOŁA PODSTAWOWA W DĄBROWIE BOLESŁAWIECKIEJ

10 listopada w Szkole Podstawowej w Dąbrowie Bolesławieckiej naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 105 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Akademię przygotowała klasa IV pod kierunkiem wychowawcy Andrzeja Posackiego. Uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny, przypominając społeczności szkolnej walkę Polaków o wolność i niepodległość. My młode pokolenie mamy obowiązek pamiętać i czcić Tych wszystkich, którzy ginęli za Ojczyznę. To jest nasze świadectwo patriotyzmu do naszego kraju.

W uroczystości wzięły udział również przedszkolaki z naszej szkoły śpiewając piosenkę pt.: „Polska to mój kraj” oraz deklamując wiersz pt. „11 listopada”.

Andrzej Posacki

Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

 

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W BOŻEJOWICACH

10 listopada uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Bożejowicach wzięli udział w apelu z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie klas szóstej i siódmej w ciekawej inscenizacji przedstawili losy narodu polskiego: kolejne rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny światowej i nadzieje Polaków na odzyskanie wolności, wreszcie powrót na mapę Europy jako niepodległy, suwerenny kraj. 

Niepowtarzalne stroje uczniów i  dekoracja pomogły widzom poczuć ducha minionych czasów. 

Przygotowana inscenizacja składała się z 14 scen przywołujących  lata  1772- 1918, co było nie lada wyzwaniem dla odgrywających role uczniów. 

Poszczególne sceny przeplatane był pieśniami patriotycznymi, które nadały podniosły  ton całej uroczystości.

Cała społeczność szkolna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji odśpiewania całego hymnu o godzinie 11.11.

Publiczność doceniła aktorskie zaangażowanie uczniów gromkimi brawami i owacjami na stojąco. Miarą sukcesu była również cisza podczas odgrywania poszczególnych scen, która pozwoliła na stuprocentowe skupienie uczniów przygotowujących apel. 

Częścią artystyczną kierowała pani Anna Kaluzka, oprawą muzyczną zajęła się pani Anna Rudzik, a dekoracjami – pani Magdalena Zawada- Torba.

Anna Kaluzka

 

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W ŻELISZOWIE

Narodowe Święto Niepodległości to szczególnie ważny i piękny moment w życiu każdego Polaka. Wówczas przypominamy sobie o konieczności poszanowania naszej tradycji i kultury oraz uzmysławiamy sobie, jak wiele trudu i wysiłku włożyli w walkę o wolność nasi przodkowie. To dzięki nim żyjemy w wolnym kraju, mówimy w ojczystym języku, podziwiamy kulturę i sztukę oraz korzystamy z dobrodziejstw zróżnicowanego klimatu naszej ojczyzny.

10 listopada w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Żeliszowie odbyła się uroczystość upamiętniająca 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Została ona przygotowana pod kierunkiem p. A. Jasińskiej i M. Tyc we współpracy z p. E. Bartkowską i p. B. Adamus, a jej celem była troska o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtowanie patriotycznych postaw młodego pokolenia.

Montaż słowno - muzyczny, bogaty w piękną poezję i muzykę, oglądali pracownicy szkoły, nauczyciele, uczniowie wszystkich klas i starsza grupa przedszkolna. Młodzi, zdolni artyści jak zwykle nie zawiedli, wykazując się niezwykłymi umiejętnościami wokalnymi i recytatorskimi. Śpiewano zarówno słynne pieśni patriotyczne, takie jak „Rozkwitały pąki białych róż”, jak i współczesne utwory.  Na szczególną uwagę zasłużyli uczniowie klasy II, którzy w niezwykle wzruszający sposób zaprezentowali się w utworach pt. „Czy wojna jest dla dziewczyn” oraz „Co to jest niepodległość?”.

Na koniec nasza szkolna społeczność wspólnie odśpiewała pieśni patriotyczne okazując radość z życia w NIEPODLEGŁEJ POLSCE. Dziś bowiem szczególnie 11 listopada powinien nam przypominać, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.

Dziękujemy wszystkim biorącym udział w apelu za pouczającą i wzruszającą lekcję patriotyzmu i historii.

Agata Jasińska

 

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W KRUSZYNIE

10 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kruszynie odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Na początku głos zabrał Pan dyrektor Dariusz Kunaszko ,podkreślając w swojej wypowiedzi, jak ważna jest dbałość o wolność i niepodległość, gdyż nic nie jest nam dane na zawsze. Występ artystyczny został przygotowany przez uczniów klas 5-7. Uczniowie upamiętnili kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez odczytywanie tekstów historycznych, recytację wierszy patriotycznych i śpiew piosenek. Tłem do występu uczniów były ścieżki dźwiękowe ze znanych filmów takich jak „Amelia” czy „Gladiator”. Motywem przewodnim uroczystości było hasło „wolność”, a na dekoracji widniał napis „Nie ma nic cenniejszego nad wolność”.

Podczas występu wyświetlona została również krótka animacja pt. „Historia niepodległości Polski” przedstawiająca najważniejsze wydarzenia i osobistości związane z odzyskaniem przez nasz kraj wolności. Zwieńczeniem występu było zaśpiewanie piosenki zespołu Chłopcy z placu broni pt. „Kocham wolność” przez ucznia klasy 7 Szymona Ostańskiego. Do śpiewu refrenu dołączyli się wszyscy uczniowie i nauczyciele.

Katarzyna Wołoszyn, Wojciech Kochan