20 października lekcja WOSu ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Bolesławieckiej przeniosła się do budynku Sądu Rejonowego w Bolesławcu. Uczennice klasy VIII miały okazję zobaczyć jak w rzeczywistości funkcjonuje dywiza Dura lex sed lex.

Podczas wizyty w sądzie ósmoklasistki wraz z nauczycielką WOSu - Mariolą Szwej uczestniczyły w trzech rozprawach sądowych - jedna z prawa karnego, dwie z prawa cywilnego. Doświadczenie to okazało się ważnym elementem uczenia się, służącym poszerzeniu wiedzy z zakresu prawa i funkcjonowania sądownictwa w Polsce.

Uczennice  z ogromnym zainteresowaniem obserwowały rozprawy, a podczas przerw Sędziowie  wyjaśniali istotę każdej sprawy i omawiali konsekwencje prawne. Dziewczęta miały możliwość zadawania pytań. Po rozprawie można było przymierzyć togi sędziego, łańcuch z godłem i usiąść w fotelu sędziego.

Po rozprawach Prezes Sądu Rejonowego w Bolesławcu oprowadziła wszystkich po gmachu sądu oraz opowiedziała kto w nim pracuje.

Uczennice zwiedzanie rozpoczęły od aresztu sądowego- pomieszczenia dla osób zatrzymanych. Następnie odwiedziły bezpieczny pokój do przesłuchań dla dzieci. Były także w gabinetach sędziów, sekretariatach i gabinecie Prezesa Sądu. Największe wrażenie zrobiła reprezentacyjna sala rozpraw.

Dziewczęta opuściły budynek Sądu Rejonowego z miłymi wspomnieniami i z nadzieją na następne wizyty, w czasie których będą mogli poznać przebieg innych prawdziwych rozpraw.

Mariola Szwej