26 kwietnia w Domu Ludowym w Kruszynie odbyła się kolejna edycja koncertu „Na ludową nutę”. Impreza istnieje już kilka lat - jest podsumowaniem i ukoronowaniem pracy zespołów ludowych z gminy Bolesławiec.

Na scenie zaprezentowały się: Zespół Śpiewaczy z Żeliszowa, Zespół Śpiewaczy z Ocic, Zespół „Leśne Nastroje” z Dobrej, Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka” , Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej oraz gościnnie grupa z Dolnośląskiej Szkoły Tradycji.

Każdego roku zespoły mają zadanie do wykonania wykraczające poza ich ludowy repertuar. W ubiegłym roku zmagali się z repertuarem muzyki pop, z czym poradzili sobie zawodowo. W tym roku każda grupa miała za zadanie przygotować ludową aranżację bajki lub scenki aktorskiej. Efekty przeszły najśmielsze oczekiwania.

Zespół „Ocice” zaskoczył licznie zebraną publiczność muzyczną scenką rodzajową przy akompaniamencie zespołu pt. ”O odważnym gajowym”. Przy realizacji przedsięwzięcia czynnie brali udział członkowie Dolnośląskiej Szkoły Tradycji, zaprzyjaźnieni z „Ociczanami”. Mimo drobnego faktu, iż scenka nie zakończyła się happy endem i gajowy zamiast niedźwiedzia ustrzelił dziewoję - całość dostarczyła widzom świetnej rozrywki.

Wiązankę piosenek zalotnych i „Balladę” Adama Mickiewicza zaprezentował Zespół „Leśne Nastroje”.

Oprócz widzów dopisali także goście: Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Dutkowski, Zastępca Wójta – Roman Jaworski, Radni: Grażyna Łucka, Bożena Długosz, Agnieszka Miszkiewicz, Andrzej Szwedo, Rafał JaniecHenryk Ostrowski i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kruszynie: Dariusz Kunaszko. Zabawną niespodzianką nie tylko dla publiczności, ale także dla zaproszonych gości było zaproszenie do wspólnego wiersza pt. ”Na straganie” Jana Brzechwy.

Po energetycznym wierszu na scenie zaprezentował się Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka”. „Kaczka dziwaczka” na ludowo w ich wykonaniu była majstersztykiem i wywołała burzę oklasków na sali.

Ostatnim scenicznym punktem programu był występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej, który zrobił „szoł” na miarę Hollywood. Ich „Smurfy i magiczny taniec-krakowianiec” zaskoczyły swoją intensywnością, pięknymi strojami, świetnymi scenkami aktorskimi (nie można tutaj pominąć roli Gargamela), dobraną i dobrze wykonaną muzyką. Gromkie brawa publiczności były odzwierciedleniem poziomu występu.

Wszystkie zespoły oprócz gratulacji otrzymały także pamiątkowe dyplomy i słodkości w koszykach. Imprezę zakończył barwny, muzyczny korowód ulicami Kruszyna. 

Beata Widera