Światowy Dzień Zwierząt to święto, które obchodzimy każdego roku w dniu 5 października. W tym roku uczniowie i przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kraśniku Dolnym postanowili uczcić ten dzień zbiórką darów dla Ośrodka Rehabilitacyjnego Dzikich Zwierząt „Klekusiowo”, które znajduje się nieopodal nas, w Tomaszowie Bolesławieckim.

Przez dwa tygodnie gromadzone były najpotrzebniejsze rzeczy – karma sucha i mokra, warzywa, owoce a także środki czystości. Dodatkowo Przedszkolaki z grupy „0”B przynosiły własne oszczędności ze skarbonek, z czego uzbierała się całkiem spora kwota 198,15 zł, którą osobiście przekazały w „Klekusiowie”.

Zwieńczeniem tego święta była wycieczka do „Klekusiowa”, która odbyła się 4 października. Wzięły w niej udział grupy naszych 5- i 6-latków „0”A i „0”B  wraz z opiekunami.

Wyjazd ten miał na celu zarówno edukację, jak i pomoc dla potrzebujących zwierząt, a także uczczenie tego ważnego dnia. Oczywiście najważniejszym celem było przekazanie karmy dla zwierząt, środków czystości oraz zebranych pieniędzy, które zostały przeznaczone na potrzeby ośrodka.

Podczas wizyty dzieci miały okazję dowiedzieć się bardzo dużo o życiu bocianów, oglądając specjalny film edukacyjny. Następnie przeszliśmy do zwiedzania ośrodka "Klekusiowo", gdzie mogliśmy zobaczyć, jak żyją i jakie warunki panują dla zwierząt. To była niesamowita lekcja ekologii i empatii dla naszych przedszkolaków.

Nasza wizyta obejmowała także zwiedzanie szpitala dla zwierząt, gdzie dzieci mogły dowiedzieć się, jakie trudności spotykają zwierzęta w dzikiej przyrodzie i jak stara się pomóc im ośrodek.

Ale to nie koniec atrakcji! Dzieci miały również niezwykłą okazję wejść do zagrody z alpakami. Mogły karmić je własnoręcznie, głaskać i obserwować te sympatyczne zwierzęta z bliska. To było magiczne doświadczenie, które na długo pozostanie w pamięci naszych małych przyjaciół.

Po wizycie w ośrodku przeszliśmy do relaksu i zabawy. Na miejscu była możliwość pieczenia kiełbasek, co było prawdziwą frajdą dla naszych przedszkolaków. Dodatkowo, dzieci miały okazję korzystać z placu zabaw oraz zjeżdżać tyrolką, co sprawiło im wiele radości.

Wycieczka do ośrodka rehabilitacji zwierząt "Klekusiowo" była nie tylko edukacyjna, ale również wspaniałą okazją do wsparcia potrzebujących zwierząt i uczenia dzieci empatii i troski o przyrodę w dniu, który poświęcony jest zwierzętom na całym świecie. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za możliwość uczestnictwa w tej wyjątkowej przygodzie. Szczególne podziękowania dla Pani Dominiki Nowak, która tak wspaniale opowiedziała nam o historii i mieszkańcach tego wspaniałego miejsca.

Zachęcamy też wszystkich do wspierania „Klekusiowa” zarówno rzeczowo jak i finansowo. Ośrodek jest w bardzo trudnej sytuacji, a my już wiemy, że naprawdę warto pomagać.

Mariola Gonciarz