Dziś, 29 września, w Brzeźniku, przy tamtejszym Zespole Szkolno-Przedszkolnym, otwarto Miasteczko Ruchu Drogowego. Wydarzenie było okazją do przypomnienia zasad bezpiecznego poruszania się na rowerze, ale przede wszystkim – do dobrej zabawy. I to bez względu na wiek.

Jazda rowerem od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem a rowerzystów spotykamy codziennie – zarówno na ścieżkach rowerowych, jak i tych, poruszających się po drogach publicznych. Dlatego tak ważne jest, by znać zasady bezpiecznego poruszania się rowerem. Z tą myślą Gmina Bolesławiec zdecydowała się na wybudowanie Miasteczka Ruchu Drogowego. Jak zaznaczył Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec – Roman Jaworski jest to miejsce, w którym dzieci i młodzież będą mogli poznać przepisy ruchu drogowego oraz ćwiczyć je w praktyce, przygotowując się choćby do egzaminu na kartę rowerową.

Uroczyste otwarcie rozpoczęła Małgorzata Cołokidzi – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźniku, która w kilku słowach podkreśliła znaczenie tej inwestycji. Następnie głos zabrał Zastępca Wójta – Roman Jaworski, który przekazał na ręce dyrektorki nowy rower oraz kask. Sprzęt rowerowy został sprezentowany z myślą o tych dzieciach, które będą chciały przygotowywać się do egzaminu na kartę rowerową a nie mają swojego roweru lub po prostu nie mają go tego dnia w szkole. Kilka słów na temat bezpieczeństwa wygłosił Zastępca Naczelnika Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu – mł. asp. Maciej Matysiewicz. Specjalne podziękowania na ręce Romana Jaworskiego przekazały przedstawicielki Rady Rodziców, natomiast Zastępca Wójta podkreślił, że inwestycja nie mogłaby zostać zrealizowana bez przychylności radnych Rady Gminy Bolesławiec i przekazał otrzymany bukiet kwiatów Krystynie Wójtowicz – radnej i jednocześnie sołtysce Brzeźnika.

Zanim Miasteczko opanowali rowerzyści przed zaproszonymi gośćmi zaprezentował się chór szkolny oraz młode tancerki w krótkim pokazie. W końcu nadszedł czas by uczniowie wsiedli na rowery i pokazali jak korzystać z nowo oddanej inwestycji. Tymczasem na płycie Miasteczka równolegle rozpoczęły się gry i zabawy, realizowane z wykorzystaniem umieszczonych na płycie planszy. Te ostatnie trwały najdłużej i przerodziły się w rywalizacje w poszczególnych kategoriach.

Przypomnijmy, Miasteczko Ruchu Drogowego to inwestycja, która kosztowała 639.000 zł, z czego kwota dofinansowania ze środków UE wyniosła 457.549,90 zł. W jej ramach powstały następujące elementy – jezdnia (z jednym skrzyżowaniem równorzędnym, jednym skrzyżowaniem z drogą podporządkowaną, jednym skrzyżowaniem z ruchem okrężnym, jednym skrzyżowaniem z sygnalizacją świetlną, jedną wysepką kanalizującą ruch, jezdnią do wykonywania tzw. „ósemek”, przejściami dla pieszych, zwężeniem drogi, przejazdem kolejowym oraz miejscami postojowymi), chodniki i przejścia dla pieszych (w tym przejście z sygnalizacją świetlną, bez sygnalizacji świetlnej, specjalne przejście zaznaczone jako przejście dla dzieci) oraz znaki drogowe (pionowe, poziome i świetlne).

Karolina Kojder

Miasteczko kolor_poziom_pl-1_rgb.jpeg