Plakat informujący o naborze na kurs przewodników górskich sudeckich

Stowarzyszenie Studenckie Koło Przewodników Sudeckich z Wrocławia zaprasza wszystkich zainteresowanych dołączeniem do kursu na przewodników sudeckich zapraszamy w dniu 26.10.2023 (czwartek) o godzinie 18:30 do sali 503 przy placu M. Borna 9 (budynek wydziału fizyki UWr, 5 piętro). Chcesz być na bieżąco – zapisz się do formularza kontaktowego TUTAJ

Ukończenie kursu daje możliwość podejścia do państwowego egzaminu na przewodnika górskiego sudeckiego III klasy (pierwsza z trzech możliwych). W trakcie kursu czeka Cię mnóstwo nowych doświadczeń, wiedzy, kilkadziesiąt wycieczek, a przede wszystkim poznasz nowych ludzi, tak samo zafascynowanych górami jak Ty!

  • Kto to organizuje?

Stowarzyszenie Studenckie Koło Przewodników Sudeckich we Wrocławiu (SKPS Wrocław), koło przewodnickie z przeszło sześćdziesięcioletnim stażem, ale ciągle młode duchem i ciekawe świata. Kierownikiem kursu będzie Stefan Marynowski – przewodnik sudecki II klasy.

  • Jak to wygląda?  

Kurs składa się zarówno z teorii, jak i praktyki. Teoria to wykłady, dwa razy w tygodniu. Część z nich odbędzie się stacjonarnie (na sali), a część przez Internet na platformie Zoom. Zwyczajowo widujemy się we wtorki i czwartki od 18:30 do 21:00. Zagadnienia poruszane na spotkaniach są baaaardzo szerokie: od rzeczy typowo górskich jak metodyka, meteorologia, geologia i przyroda aż po historię Śląska, psychologię czy… symbolikę sakralną. Zasadniczo chcemy Was jak najlepiej przygotować nie tylko do egzaminu, ale przede wszystkim do pracy w zawodzie przewodnika. Z części przedmiotów czekają Was egzaminy cząstkowe, podobne do tych jak w szkole czy na studiach, do innych będziecie musieli wykonać określone zadania na zaliczenie.

Praktyka – to sól kursu. Każdy kursant musi odbyć min. 40 dni wycieczkowych, z czego na części z nich będzie samodzielnie prowadzić odcinek trasy, na niektórych wystarczy, że będzie obecny. Obowiązkowo każdy musi zaliczyć również kilka dni zimowych oraz pilotowanie autokaru (jak już wspominaliśmy – przygotowujemy do pracy). Koniecznym elementem będzie też uczestnictwo w tygodniowym wakacyjnym obozie, tzw. przejściu przewodnickim. I nie będą to spacerki, nasze wyjścia nierzadko kończą się nocą. Często do celu idziemy drogą dłuższą, ale za to trudniejszą  Będą też szkolenia z konkretnych umiejętności, np. orientacja i nawigacja w terenie, szkolenie lawinowe, pierwsza pomoc w warunkach górskich itp. Wycieczki odbywają się z reguły w weekendy co 2 tygodnie z przerwami świątecznymi czy wakacyjnymi. Zakończeniem wszystkiego będzie tzw. egzamin wewnętrzny, na którym trzeba będzie się wykazać ogółem wiedzy i umiejętności zdobytych na kursie.

Ogółem, wszystko aby spełnić wymagania stawiane przez Rozporządzenie Ministra Sportu o Przewodnikach Górskich z 2014 roku (Dz.U. poz. 868) – min. 140 godzin teorii i 40 dni praktyki, w rzeczywistości zawsze robimy tego więcej.

  • Ile to trwa?

Kursy trwają najczęściej ok. 1,5 roku (niestety czasem siła wyższa może nieco ten okres wydłużyć). Zdarzają się sytuacje, że ktoś musi przerwać kurs, albo nie zdobędzie wymaganych zaliczeń. Wówczas dopuszczamy możliwość dokończenia na kolejnym kursie (po uzgodnieniu z szefostwem kursu).

  • Ile to kosztuje?

Koszt kursu wstępnie szacujemy na 4500-5000zł, zależnie od ilości chętnych. Oczywiście możemy to rozłożyć na raty. Cena ta zawiera koszt zajęć praktycznych i teoretycznych (wynajem sali, wynagrodzenie wykładowców i instruktorów, zakupy sprzętu szkoleniowego itp.). Cena NIE obejmuje kosztów uczestnictwa w wycieczkach – dojazdu, noclegów (zazwyczaj jedziemy na dwa dni), wyżywienia czy wstępów do zwiedzanych obiektów (ale do wielu wpuszczają nas za darmo lub po taniości). Ewentualne ubezpieczenie we własnym zakresie. W cenie zawarte są przejazdy autokarem na wycieczkach autokarowych. Na początku kursu będziemy też tworzyć osobny fundusz zaliczkowy na poczet noclegów.

Koszt kursu nie jest mały, jednak po uzyskaniu uprawnień stosunkowo szybko się zwraca, przeciętna dniówka przewodnika sudeckiego to w sezonie 2023 od 500 do 800 zł.

SKPS jest stowarzyszeniem bez działalności gospodarczej, szkolenia są naszą działalnością statutową. Innymi słowy – nie mamy zysku z kursów, jedynie pokrywamy koszty. Jeśli potrzebujesz, za kurs możesz otrzymać fakturę.

  • Czy muszę być doświadczonym górołazem/turystą? Macie jakieś kryteria wstępne?

Nie. Kurs jest dla każdego, nawet dla osób dopiero rozpoczynających górską przygodę. Najpewniej przeprowadzimy jednak jakiś egzamin wstępny i rozmowę, aby rozpoznać poziom na jakim są kursanci, lub uświadomić niektórym, czym w ogóle jest kurs. Nie wykluczamy też selekcji gdyby zainteresowanie było bardzo, bardzo duże. Aha, do uzyskania państwowej licencji po kursie konieczne jest jednak wykształcenie min. średnie.

Trzeba mieć też świadomość, że uczestnictwo w kursie to nie tylko wesołe chodzenie na wycieczki, ale przede wszystkim przygotowywanie się do nich od strony merytorycznej.

  • Czy muszę być członkiem PTTK aby iść na kurs?

Nie. Nie musisz się też zapisywać do niego ani do żadnego innego stowarzyszenia/partii w trakcie kursu ani po nim (jednak po kursie zapraszamy do wstąpienia w szeregi SKPS Wrocław).

  • Skoro jest to Studenckie Koło Przewodników, to czy tylko studenci mogą brać udział?

Nie. Nazwa pochodzi z czasów kiedy istniało zorganizowane przewodnictwo studenckie i nie zmienialiśmy jej z nostalgii i chęci kontynuowania tradycji. Większość z nas jednak jest po studiach, albo nadal pracuje na uczelni (bardzo możliwe że naszym członkiem jest któryś z Twoich wykładowców). Szanujemy jednak czas sesji i wakacji (wtedy zajęć nie ma, albo jest ich mało).

  • Czy po kursie mogę prowadzić ludzi po górach i brać za to pieniądze?

Jeszcze nie, to będzie możliwe dopiero po zdaniu egzaminu państwowego przed komisją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Jednak ukończenie kursu jest konieczne, aby w ogóle móc podejść do egzaminu. Wbrew pozorom, nie każdy kursant ma zamiar zostać zawodowym przewodnikiem.

Więcej informacji na: http://skps.wroclaw.pl/kursy/kurs-sudecki/zaproszenie/

 

Marcin Sarkowicz / SKPS Wrocław