W drugi wrześniowy weekend do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej przyjechały członkinie Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji kobiecych z terenów wiejskich.

Gospodynie w barwnych tradycyjnych strojach wewnątrz licheńskiej bazyliki

Uroczystość zaczęła się w sobotę o godz. 11:00 nad pięknym Jeziorem Licheńskim. Prezentowane były regionalne stoiska, występy artystyczne, konkursy kulinarne, narodowe czytanie „Nad Niemnem” i zbiórka na rzecz licheńskiego hospicjum. Panie wystawiały stragany ze swoimi wyrobami, brały udział w konkursie kulinarnym, którego tematem było zastosowanie wiśni w potrawach i nalewkach. Najbardziej wyczekiwany przez nas był konkurs pieśni, ponieważ brał w nim udział Zespół Śpiewaczy z Żeliszowa. Pięknie zaśpiewali trzy utwory i zajęli zasłużone pierwsze miejsce. W nagrodę musieli zaprezentować się jeszcze raz, śpiewali przy wiwatach i oklaskach publiczności. Za zajęcie pierwszego miejsca, w nagrodę otrzymali pamiątkową statuetkę i duży elektryczny grill. W drugi dzień zjazdu, czyli niedzielę o godz. 12:00 w Sanktuarium Maryjnym odbyła się msza św. w intencji wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich i  organizacji rolniczych. Msza rozpoczęła się wejściem korowodu Kół w strojach ludowych z tabliczkami z którego regionu Polski są. Nasze Koła również brały udział, KGW Żeliszów i KGW Tomaszów Bolesławiecki.

Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu bolesławieckiego w barwnych tradycyjnych strojach

Bazylika Licheńska liczy 7000 miejsc siedzących i 10000 miejsc stojących, w tym dniu wszystkie miejsca były zajęte. Z samego powiatu bolesławieckiego przyjechało ponad 100 osób. Na zakończenie zjazdu została odśpiewana „Barka” przy pomniku Jana Pawła II. 

Pogoda nam bardzo dopisała, za rok przyjedziemy ponownie

 

Ewa Surma