I Gminny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej "Cantus linguam docet" już za nami. Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Bolesławiec. Pan Andrzej Dutkowski siedział na widowni w pierwszym rzędzie i oklaskiwał młodych artystów, a na końcu rozdawał dyplomy i nagrody.

Kogo nie było, niech żałuje. Okazało się, że gminne szkoły skrywają w swoich murach prawdziwe perły - talenty muzyczne i aktorskie. Tak, aktorskie, ponieważ trzeba było wykazać się nie tylko dobrym słuchem muzycznym i prawidłową wymową, ale też odpowiednią interpretacją utworu, która świadczy o rozumieniu śpiewanego tekstu.

Do Bożejowic przyjechały dzieci z pięciu szkół: z Dąbrowy Bolesławieckiej, Kraśnika Dolnego, Kruszyna, Ocic i Żeliszowa. Najmłodsi gospodarze szkoły, czyli uczniowie pierwszej klasy ZSP w Bożejowicach, przywitali wszystkich piosenką "Guten Morgen". Następnie wystąpili uczestnicy z klas I - III, którzy zaśpiewali łącznie osiem piosenek oraz uczniowie klas IV - VI (też osiem piosenek). W całym repertuarze znalazły się cztery piosenki niemieckojęzyczne, pozostałe to utwory angielskie. Wysoki poziom artystyczny i niezwykle pozytywny odbiór publiczności zaskoczyły nawet samych organizatorów. Impreza bardzo wszystkim się podobała, nawet najmłodsza widownia, przedszkolaki, okazywały zadowolenie. Przy niektórych utworach śmialiśmy się rozbawieni, a przy innych z niejednego oka popłynęły łzy wzruszenia. Jury miało więc trudne zadanie, dlatego obrady trwały dosyć długo.

W grupie młodszej wyróżnienie otrzymała klasa I z Dąbrowy Bolesławieckiej, która zaśpiewała "The Bus Song", wystawiając głowy przez dach kartonowego autobusu. Pasażerami tego niezwykłego pojazdu byli: Noemi Karczmarczyk, Michał Koban, Marcel Krupka, Martyna Kwaśniewska, Martyna Najdek, Ewelina Rumińska, Nikola Śmiałowska, Joel Szelągowski, Kacper Warmus i Martyna Wolińska.

Trzecie miejsce zdobyła Wiktoria Jaźwicz za wykonanie piosenki "Six red apples". Drugie miejsce zajął zespół z Kraśnika Dolnego za piosenkę "Vier Jahreszeiten" (Paulina Mazur, Eryk Jadczuk, Milena Wiśniewska i Oliwia Greniuk), a pierwsze miejsce na podium wywalczyły Milena Uznańska i Julia Kwapisz z Kruszyna, piosenką "Kiss the stars". Nie tylko świetnie zaśpiewały, ale popisały się ciekawym układem choreograficznym.

W starszej grupie uczestników wyróżnienie przyznano Magdalenie Kubuś z Kraśnika Dolnego, za piękne wykonanie "Hallelujah" Leonarda Cohena. Trzecie miejsce zajęła Julia Nowacka z IV klasy ZSP w Bożejowicach, która sama sobie akompaniowała na keyboardzie i śpiewała "Can you feel the love tonight?". Drugie miejsce zajęły Anna Bogdańska i Katarzyna Piecyk z Kraśnika Dolnego. Wykazały się zdolnościami aktorskimi i zupełnie swobodnym zachowaniem na scenie. Przedstawiły sposób na oświadczyny w piosence "Marry You". Pierwsze miejsce wyśpiewały sobie Jagoda Kurowska i Magdalena Domańska z Bożejowic. Oczarowały publiczność pięknym wykonaniem piosenki z "Króla Lwa" - "Can you feel the love tonight?". Nauczycielom i Rodzicom dziękujemy za pomoc w przygotowaniu dzieci do występu, a uczestnikom gratulujemy i życzymy i dalszych sukcesów!

Sponsorami nagród dla uczestników konkursu byli Urząd Gminy Bolesławiec, Rada Rodziców przy ZSP w Bożejowicach, wydawnictwo Macmillan oraz wydawnictwo Nowa Era.

Kinga Palczewska