Tegoroczna akcja Narodowego Czytania w Gminie Bolesławiec odbyła się w Żeliszowie w pięknym, zabytkowym miejscu jakim jest Perła Żeliszowa. Stało się tak dzięki uprzejmości państwa Thinloth i Wilka Korwin-Szymanowskich, właścicieli Fundacji „Twoje dziedzictwo”, pod którego opieką znajduje się zabytek. Niecodzienna atmosfera wnętrza budynku podkreśliła szczególny charakter wydarzenia, jakim jest coroczne spotkanie z klasyką literatury pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Lekturą Narodowego Czytania 2023 roku jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. 

Uroczystość rozpoczęły uczennice Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Żeliszowie, Oliwia i Emilka, dziewczynki przybliżyły gościom życie i twórczość Elizy Orzeszkowej a także historię powstania „Nad Niemnem”. Spotkanie z rodzinami Bohatyrowiczów i Korczyńskich na tle bogatej nadniemeńskiej przyrody umożliwili nam: Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec Roman Jaworski, Thinloth Korwin-Szymanowska,  aspirant sztabowy Michał Czarnota z Komisariatu Policji w Kruszynie oraz panie z bibliotek gminnych, którzy odczytali na głos fragmenty utworu.

Wyjątkowości całemu wydarzeniu nadała oprawa muzyczna w wykonaniu Urszuli Juzenków oraz Zbigniewa Haniszewskiego przy akompaniamencie Zbigniewa Lisowskiego. Piękny śpiew zachęcił również publiczność do wspólnego wykonania walczyka „Siadła pszczółka na jabłoni”. W nawiązaniu do słowiańskiej i chrześcijańskiej tradycji oraz symboliki plecenia wianków chętni goście, wsłuchując się w czytane fragmenty utworu Elizy Orzeszkowej, mogli także wziąć udział w warsztatach wicia wianków, poprowadzonych przez panią Karolinę Bis.

Uczestnicy Narodowego Czytania "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej we wnętrzu dawnego kościoła ewangelickiego

Dodatkową atrakcją był konkurs, podczas którego ochotnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat „Nad Niemnem”. Na zakończenie wójt Roman Jaworski wręczył nagrody laureatom konkursu plastycznego, poprzedzającego Narodowe Czytanie w naszej gminie, zatytułowanego „Z nurtem rzeki. Polskie krajobrazy”, natomiast prace uczestników można było obejrzeć na wystawie towarzyszącej wydarzeniu. Wyjątkowego charakteru wspólnemu czytaniu „Nad Niemnem” nadała również przygotowana dekoracja, a to za sprawą, między innymi, państwa Izy i Piotra Buchowskich, którzy podarowali na ten cel  przepiękne słoneczniki.

Laureaci konkursu plastycznego „Z nurtem rzeki. Polskie krajobrazy” w Perle Żeliszowa

Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom za pasjonujące spotkanie z utworem „Nad Niemnem” i zapraszamy za rok. Już dziś możemy zdradzić, że dziełem Narodowego Czytania 2024 roku został ogłoszony „Kordian” Juliusza Słowackiego.

 

Mariola Łyszczarz