Nowy rok szkolny 2023/2024 już trwa. 4 września w gminnych placówkach uroczyście zainaugurowano jego rozpoczęcie.

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W BOŻEJOWICACH

Wrzesień to czas powrotu do szkoły. Oficjalne otwarcie roku szkolnego 2023/2024 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bożejowicach, odbyło się 4 września, ale w inny sposób niż zawsze, z humorem.

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie wprowadzeniem pocztu flagowego, odśpiewaniem hymnu narodowego i powitaniem nauczycieli, rodziców, uczniów i zaproszonych gości przez przedstawicielkę Samorządu Uczniowskiego – Aleksandrę Różnicką.

Następnie uczennica klasy szóstej zapowiedziała występ  pt. "Dobro szkoły naszym dobrem”, w wykonaniu nauczycieli i pracowników Szkoły Podstawowej w Bożejowicach.

Parodia pokazała prezentację reklamową nietypowych towarów dydaktycznych np.: różowe okulary, które zrewolucjonizowały proces dydaktyczny, a w szczególności system oceniania, zestaw do wbijania wiedzy  do głowy, przepuszczarkę uniwersalną do wpuszczania i wypuszczania wiadomości, strój super maskujący dla spóźnialskich, dyby szkolne, dzięki którym osiągnięto wysoki poziom dyscypliny w świecie i Europie.

W role aktorskie wcieliły się: Sylwia Marek- narrator, Aleksandra Frątczak, Agnieszka Żak, Lidia Dąbal, Katarzyna Kopania, Magdalena Zawada- Torba, Anna Kaluzka, Justyna Wasilewska, Anna Rudzik, Aleksandra Miżdal, Dagmara Szczepańska, Małgorzata Górak - prezenterki zestawów pomocy dydaktycznych na wesoło.

Kabaret został nagrodzony gromkimi brawami, a rekwizyty cieszyły się dużym zainteresowaniem rodziców i uczniów po wspaniałym przedstawieniu. Brawom nie było końca.

Anna Rudzik

 

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W OCICACH

Wyjątkowo nie 1 września, a trzy dni później uczniowie przekroczyli próg szkoły, by po dwóch miesiącach odpoczynku ponownie zasiąść w szkolnych ławkach. Tym samym uroczyście zaczął się rok szkolny 2023/2024.

W ZSP w Ocicach akademię rozpoczęło powitanie pierwszoklasistów, którzy mieli okazję oficjalnie przedstawić się całej społeczności szkolnej. Każdy z nich został nagrodzony gorącymi oklaskami za niełatwe zadanie, czyli zaprezentowanie się na scenie w towarzystwie nowych kolegów oraz wychowawczyni.

W części oficjalnej głos zabrała Wicedyrektor ZSP w Ocicach – Pani Monika Drozd, która w ciepłych słowach powitała zebranych oraz przekazała życzenia owocnego roku szkolnego zarówno uczniom, jak i rodzicom. Szczególnie wiele słów otuchy Pani Wicedyrektor skierowała do uczniów klasy I, dla których to szczególnie ważny moment, który rozpoczyna długą drogę po kolejnych etapach edukacji.

Równie serdecznie pod adresem najmłodszych – pierwszoklasistów oraz "zerówkowiczów” – wypowiedziała się Pani Zenona Słobodzian, Dyrektor Gminnego Zakładu Obsługi Szkół w Bolesławcu, gość honorowy uroczystości. Pani Dyrektor całej społeczności szkolnej życzyła udanego i spokojnego roku szkolnego, nadmieniając, iż częścią codzienności edukacyjnej są także różnego rodzaju wyzwania, z którymi przychodzi się uczniom, rodzicom i nauczycielom mierzyć. Ważne, by te zmagania oparte były o współpracę, bo jest to czynnik mocno wspomagający realizację założeń edukacyjno-wychowawczych. Nie zabrakło także gratulacji pod adresem nauczycieli za wysoki wynik egzaminu ósmoklasisty oraz zachęty do dalszego rozwijania kompetencji uczniowskich na tym i wyższym poziomie.     

W części artystycznej uczniowie prowadzący uroczystość skierowali także mnóstwo życzeń samych sukcesów pod adresem swoich kolegów i koleżanek, uświadamiając im, iż rok szkolny ma to do siebie, że zawsze się kończy… Zabawne dialogi, przetykane grą na instrumentach zdolnych uczniów z klasy II i V, przywołały na twarze lekko strapionych uczniów szerokie uśmiechy.

 Akademia zakończyła krótkim odwołaniem do historii i przypomnieniem tragicznych wydarzeń z września 1939 roku, kiedy to atakiem hitlerowskich Niemiec na polską placówkę na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa. Zebrani oddali jej ofiarom cześć minutą ciszy. Przejmująca recytacja oraz jej akompaniament na saksofonie podkreśliły refleksyjny wydźwięk tego fragmentu uroczystości.

Z uśmiechem i nutką zadumy społeczność ZSP w Ocicach wchodzi w nowy rok szkolny, wierzymy, że będzie obfitował w małe i duże radości, czego wszystkim serdecznie życzymy!

Edyta Sienkiewicz

 

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W KRAŚNIKU DOLNYM

4 września w naszej szkole zainaugurowano rok szkolny 2023/2024. Na uroczystości byli obecni Zastępca Wójta Gminy - Pan Roman Jaworski, rodzice, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, uczniowie i dzieci z oddziałów przedszkolnych. Po części artystycznej przygotowanej przez uczniów klasy V i IV zabrała głos dyrektor szkoły – p. Monika Gieszczyk, która przekazała uczniom i rodzicom informacje o organizacji pracy szkoły. Pani Dyrektor przedstawiła wychowawców klas i poinformowała o przydziale sal lekcyjnych dla danego oddziału szkolnego oraz życzyła wszystkim miłego pobytu w szkole, uczniom samych sukcesów, a rodzicom cierpliwości i zadowolenia z osiągnięć dziecka. Po uroczystej inauguracji wychowawcy klas spotkali się z uczniami w salach lekcyjnych, aby przedstawić im plan zajęć oraz przekazać wszelkie niezbędne informacje dotyczące organizacji pracy.

Wszystkim, dla których szkoła to "drugi dom" - czyli uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy udanego nowego roku szkolnego, a rodzicom – radości z osiągnięć ich pociech!

Justyna Kapusz