2 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Bolesławieckiej zostali wyrwani z lekcji sygnałami wozu strażackiego, który wraz z załogą strażaków odwiedził naszą szkołę.

Funkcjonariusze dzieląc uczniów na kategorie wiekowe przeprowadzili pogadanki na temat specyfiki swojej pracy, obowiązków, jakie wykonują oraz zademonstrowali wszystkim sprzęt, w który wyposażony jest ich wóz. Chłopców najbardziej zaciekawiły nożyce do cięcia blachy. Sami próbowali je dźwigać, ale ich najlżejszy ciężar oscylował w granicach 20 kilogramów. Każdy chętny uczeń miał również nie lada okazję lać wodę z węża strażackiego, co wywołało ogromną radość na twarzach dzieci. Panie również były zadowolone, ponieważ dzieci zdołały umyć stojące niedaleko samochody.

Dziewczynki z zaciekawieniem obserwowały działania strażaków - ratowników, którzy pokazywali w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy i zademonstrowali, jak noszą rannego na noszach.

Ciekawym doświadczeniem było zmierzenie munduru strażackiego, hełmu oraz specjalnej maski, która pozwala oddychać w zadymionym pomieszczeniu. Była okazja zasiąść za kierownicą wozu, posiedzieć w kabinie i choć przez chwile poczuć się jak Strażak Sam z dziecięcej bajki, bo kto nie marzył w dzieciństwie by zostać strażakiem!

To była wspaniała przygoda i niesamowita lekcja, za która bardzo serdecznie dziękujemy i jesteśmy wdzięczni, życząc każdemu strażakowi tyle wyjazdów ile szczęśliwych powrotów do jednostki oraz domu rodzinnego.

Joanna Jędrzejczyk-Szymańska