29 maja uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie uczestniczyli w wycieczce do Żywego Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz Zamku Czocha w Suchej. Natomiast 6 czerwca pojechali do Kłodzka, by poznać to miasto. Wyjazdy zostały dofinansowane ze środków pozyskanych w ramach realizacji przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

Pierwsza część programu majowej wycieczki obejmowała wszystkie etapy produkcji ceramiki począwszy od wytworzenia masy ceramicznej, poprzez proces odlewu form, ręczne toczenie, oczyszczanie, wypalanie, zdobienie, szkliwienie, po ostateczny drugi wypał kamionkowych naczyń. Niesamowity jest fakt, iż każde naczynie od początku do końca wytwarzane jest ręcznie.

W drugiej części wycieczki, pod opieką przewodnika, zwiedziliśmy piękny zamek Czocha, którego budowla stoi na stromym brzegu Jeziora Leśniańskiego. Usłyszeliśmy wiele ciekawostek na temat niezwykłej architektury zamku oraz legend związanych m.in. z jego mieszkańcami. Poznaliśmy tajne przejścia i zakamarki, które niewątpliwie zrobiły ogromne wrażenie na najmłodszych zwiedzających.

Na zakończenie przygody uczniowie zjedli pyszny obiad w urokliwej zamkowej restauracji. Możemy śmiało przyznać, że był to naprawdę wspaniały dzień!

Natomiast 6 czerwca uczniowie zmierzyli się z mrocznymi korytarzami Twierdzy Kłodzko, czyli jednego z największych systemów warownych z przełomu XVII i XVIII wieku. Mieli okazję wędrować podziemnymi chodnikami kontrminowymi, rozciągającymi się pod stokiem bojowym Twierdzy, a także podziwiać przepiękną panoramę miasta oraz gór z bastionów, które górują nad Kłodzkiem. Dzięki barwnym opowieściom przewodnika uczniowie poznali sekrety burzliwej historii tego miejsca, znanego chociażby ze scen popularnego serialu telewizyjnego pt. „Czterej pancerni i pies”.

Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Znajduje się ono w przepięknym barokowym budynku dawnego konwiktu jezuickiego z przełomu XVII i XVIII wieku. Tam uczniowie podziwiali m.in. wystawę monograficzną poświęconą miastu i jego tysiącletniej historii oraz niesamowity zbiór zegarów mechanicznych popularnych na Śląsku na przełomie XIX i XX wieku.

Dzięki programowi „Poznaj Polskę” uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żeliszowie poszerzyli swoją wiedzę na temat złożoności historii, kultury i tradycji Dolnego Śląska. Ponadto rozwinęli umiejętność funkcjonowania w grupie i nawiązywania satysfakcjonujących więzi społecznych, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle cenne.

Anna Wójcik, Agata Jasińska

 

Poznaj Polskę.jpeg