Festa zmieniła swoją formę i nazwę na Festiwal Kultury Południa Europy. W tym roku przybliżamy kulturę Chorwacji, a pomaga nam w tym zespół FA Jedinstvo Split, który już w piątek, 2 czerwca, wystąpił w Teatrze Starym.

Bezpłatne wejściówki na koncert rozeszły się błyskawicznie, a w piątkowy wieczór fotele bolesławieckiego Teatru Starego wypełniły się niemal do ostatniego miejsca. Wszystko po to, by zobaczyć Gwiazdę tegorocznej Festy Chorwackiej – zespół FA Jedinstvo Split.

Zespół powstał ponad 100 lat temu, bo w 1919 r. Towarzystwo zrzesza młodzież o najróżniejszych zainteresowaniach, kierunkach kształcenia, ale wspólnym mianownikiem jest miłość do folkloru. Występowali na scenach wielu europejskich miast, a także na scenach Ameryki Północnej, Australii, Afryki i Azji, a w minionych dziesięcioleciach Jedinstvo wypełnił gabloty trofeami z największych na świecie targów i festiwali folklorystycznych.

Repertuar zespołu obejmuje 11 choreografii autorstwa wybitnych znawców chorwackiego folkloru, które przy akompaniamencie orkiestry mandolinowo-tamburynowej wykonywane są w oryginalnych strojach ludowych. 

Dzięki różnorodności choreografii Jedinstvo zabiera publiczność w podróż po Chorwacji, ponieważ w swoim repertuarze ma tańce o różnych stylach i nastrojach ze wszystkich części Republiki Chorwacji. Tak było także podczas piątkowego, niespełna godzinnego koncertu, kiedy to publiczność mogła przenieść się do Chorwacji, opisywanej śpiewem, tańcem i muzyką…

Występ nagrodzony został owacjami na stojąco, a do podziękowań dołączył Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec – Roman Jaworski, który osobiście podziękował każdemu członkowi Zespołu i wręczył symboliczny prezent – tradycyjną ceramikę.

Wśród publiczności znalazł się m.in. Konsul Republiki Północnej Macedonii - Aleksandar Dimovski, który jest jednym z gości honorowych, zaproszonych na Festiwal.

Organizatorem Koncertu była Gmina Bolesławiec oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie. Dziękujemy Powiatowi Bolesławieckiemu, na czele ze Starostą – Tomaszem Gabrysiakiem, za bezpłatne udostępnienie Teatru Starego.

Tych z Państwa, którzy nie mogli uczestniczyć w piątkowym koncercie, zapraszamy w niedzielę na boisko sportowe do Bolesławic, gdzie FA Jedinstvo Split zaprezentuje się kilkukrotnie na festiwalowej scenie. Dodatkowo członkowie Zespołu uczestniczyć będą w jutrzejszym, sobotnim Wieczornym przy ogniu muzykowaniu, które tradycyjnie odbędzie się w Kruszynie i na które serdecznie zapraszamy.

Karolina Kojder