W czwartek, 11 maja, w Instytucie Polskim w Wiedniu (Polnisches Institut Wien) odbył się wernisaż wystawy “The European Ceramics Heritage: Bolesławiec (PL) and Gmunden (AT)”, która prezentuje współczesne wyroby wykonane przez zakłady z miasta i regionu Bolesławca oraz austriackiego Gmunden, należących do stowarzyszenia „Europejski Szlak Ceramiki” (European Route of Ceramics), certyfikowanego przez Radę Europy.

Na otwarcie przybyło wielu gości. Wśród nich: Adam Hałaciński - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP – Stały Przedstawiciel RP przy OBWE w Wiedniu, dyrektorzy Instytutu Czeskiego i Instytutu Słowackiego w Wiedniu, Roland Gabriel - dyrektor VIENNA DESIGN WEEK, przedstawicielka magistratu Miasta Wiedeń - Margareta Griessler-Hermann oraz Eva Fürtbauer - reprezentująca Urząd Gminy Gmunden oraz Stowarzyszenie Promocji Artystów Ceramiki Europejskiej.

Wzięli w nim również udział reprezentanci władz samorządów powiatu bolesławieckiego, należących do Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz działacze i reprezentanci instytucji wspierających inicjatywy stowarzyszenia, wśród nich: Piotr Roman - prezydent Bolesławca, Robert Relich - burmistrz Nowogrodźca, Roman Jaworski - zastępca wójta Gminy Bolesławiec, Krzysztof Hewak - prezes Stowarzyszenia i jednocześnie naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Miasta Bolesławiec, Robert Rzepnicki - naczelnik Wydziału Wydziału Zamówień Publicznych i Inwestycji Miasta Bolesławiec oraz Anna Bober-Tubaj - dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Na wernisażu obecni byli ponadto przedstawiciele zakładów ceramicznych z naszego powiatu, których wyroby prezentowane są na wystawie: Paulina Stefańczyk, reprezentująca firmę Manufaktura w Bolesławcu Sp. z o.o. sp. k. oraz Agnieszka i Andrzej Jasiukiewiczowie, właściciele zakładu GALIA Ceramika Użytkowa s.c. w Łaziskach. Zaszczytną rolę gospodarza pełniła Monika Szmigiel-Turlej - dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu.

Wyroby z Gmunden i Bolesławca są symbolami tradycyjnej, ręcznie wyrabianej ceramiki. Zestawienie wyrobów austriackich z rozpoznawalnymi na całym świecie wyrobami bolesławieckimi stwarza szansę na prześledzenie współczesnych trendów w projektowaniu, daje wgląd zarówno w tradycję, jak i innowacje w sztuce ceramicznej. Na polską część ekspozycji składa się prezentacja ponad 30 zakładów produkujących współcześnie bolesławiecką kamionkę, która została zaaranżowana przez pracowników Muzeum Ceramiki. Natomiast firma Gmundner Keramik Manufaktur, której historia sięga 1492 r., jest obecnie synonimem najlepszej austriackiej zastawy stołowej i liderem na rynku krajowym w zakresie ceramiki użytkowej. Wystawie towarzyszą również działania warsztatowe, które umożliwiają zwiedzającym doświadczyć procesu zdobienia metodą stempelkową.

Ekspozycję w Galerii p_art w Instytucie Polskim w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wien będzie można oglądać do 29.06.2023 r.

Organizatorem wystawy jest Instytut Polski w Wiedniu we współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Ceramicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Gminą Miejską Bolesławiec, Gminą Bolesławiec, Gminą Warta Bolesławiecka, Gminą i Miastem Nowogrodziec, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz Urzędem Gminy Gmunden.

Filmowa relacja wideo z otwarcia wystawy ceramiki bolesławieckiej w Instytucie Polskim w Wiedniu: https://www.facebook.com/watch/?v=2191115701088783 przygotowana przez pana Andrzeja Stefańczyka.

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

 

Fot. 1 i 2 - archiwum Romana Jaworskiego, pozostałe zdjęcia - Muzeum Ceramiki w Bolesławcu