Globalny język, używany w prawie każdym kraju na Ziemi - brzmi jakby ktoś dał nam „klucz" żeby zrozumieć wszystkich ludzi w Wieży Babel. Chcesz podróżować po świecie? Poszerzać horyzonty? Być otwartym na świat? Poznaj język angielski. Pod takim hasłem w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bożejowicach 24 kwietnia odbył się Dzień Języka Angielskiego obchodzony w ramach Dnia Języków Obcych. Uświadamiając młodym ludziom już od wczesnych lat szkolnych jak ważnym jest znajomość języka angielskiego stworzyłam projekt, dzięki któremu w formie zabawy, przemycone zostały istotne treści odnośnie kultury, historii, geografii tego języka.

Oficjalne losowanie kraju przez przewodniczących poszczególnych klas zostało uwieńczone efektem stoisk przepełnionych symbolami, plakatami, potrawami narodowymi z aranżacją ciekawych kącików tematycznych: indyjskich, brytyjskich, jamajskich czy amerykańskich. Można było przenieść się w różne miejsca na Ziemi, nie opuszczając sali gimnastycznej szkoły. Układy taneczne rodem z Jamajki, szkockie i irlandzkie tańce narodowe w bardzo obrazowy sposób przybliżyły dzieciom kulturę tych krajów. Niespodzianek nie było końca. Nauczycielka matematyki przeobraziła się w dziewczynę z Dzikiego Zachodu. W rytmie muzyki country wraz ze swoimi uczennicami zatańczyła do znanego utworu „Cotton Eye Joe". Dzięki Pani uczącej wychowania fizycznego przez chwilę przenieśliśmy się do Indii, a publiczność przez dłuższy czas była oszołomiona, gdyż taniec, zapach i smak tamtejszej kultury długo było czuć w powietrzu. Potem naszym oczom ukazała się Statua Wolności, kilku Baseballistów pokazało ciekawe zagrania, a na salę wleciał prawdziwy kosmonauta, człowiek z NASA. Jeden z uczniów opowiadał interesujące anegdoty o Kanadzie. Również Indianie pokazali nam swoje tradycje. Degustacja potraw była uwieńczeniem całości projektu.

Nad każdym występem czuwało baczne oko jury. Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomem i bonem ufundowanym przez Radę Rodziców. Kreatywność uczniów i ich wychowawców była bezkonkurencyjna. Puentując, chciałabym zacytować przemyślenia jednego z uczniów, że "znajomość języka angielskiego zwiększa szanse na lepszy start". 

Link do materiału wideo - [link]

Sylwia Marek