21 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Bolesławieckiej uczcili Międzynarodowe Święto Ziemi, które obchodzone jest na całym świecie 22 kwietnia. Celem akcji jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania czy wieku.

Dlatego uczniowie klasy piątej pod okiem Pani Joanny Jędrzejczyk-Szymańskiej przygotowali apel przypominając zebranym, jak należy dbać o naszą ukochaną planetę, jak segregować śmieci i jakie negatywne skutki przynosi bezmyślne działanie człowieka. Artyści przekazali ważne przesyłanie, abyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się pięknem przyrody i darami, które ofiaruje nam Matka – Ziemia.

Przedszkolaki pięknie zaprezentowały ekologiczną piosenkę, pokazując całej społeczności szkolnej, że od najmłodszych lat potrafią dbać o Ziemię.

Po apelu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu pt. „EKOLOGICZNE DRZEWO” przygotowanego przez Panie: Monikę Jakuszko i Joannę Jędrzejczyk-Szymańską. Jury miało trudny wybór, ponieważ wszyscy uczestnicy konkursu wykonali prace perfekcyjnie, dbając o każdy szczegół. O czym można się przekonać oglądając je na szkolnej wystawie. Konkurs podzielony był na kategorie wiekowe: klasy młodsze, klasy IV – VI oraz klasy VII – VIII. Pierwsze miejsce zdobyli: Nikola Szokal z klasy I, Fabian Kluwak z klasy VI oraz Nadia Strojanowska z klasy VII. Na drugim podium znaleźli się: Julia Pawlikowska z klasy VII i Patryk Szałasz z klasy VIII. Trzecie miejsce należało do: Adrianny Drabikowskiej z klasy IV oraz Julii Kleczyńskiej z klasy V.

Ostatnim punktem obchodów Dnia Ziemi, który przygotował Pan Łukasz Licnerski – opiekun Samorządu Uczniowskiego było rozdzielenie klas oraz terenów do sprzątania. Pan Łukasz zadbał o worki i rękawiczki dla każdego uczestnika akcji oraz wspólnie z Panią Elżbietą Wcisło przygotował fotorelację.  Uczniowie zakasali rękawy i wzorowo przystąpili do sprzątania wyznaczonych terenów. Pracy było sporo, ale cel był szczytny i wszyscy wykonywali zadanie z uśmiechem na twarzy, wiedząc, że robią coś dla swojej planety i otoczenia oraz wierząc, że każdy gest i dobre uczynki sprawią, iż uda się ocalić nasze miejsce do życia.

Joanna Jędrzejczyk-Szymańska