Centrum Aktywności "Leśna Górka" w Przemkowie to miejsce, w którym w dniach od 17 do 21 kwietnia przebywali na Zielonej Szkole uczniowie klasy pierwszej i trzeciej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie wraz ze swoimi wychowawczyniami Jolantą Pańczak i Marzanną Gal.

Centrum Aktywności "Leśna Górka" w Przemkowie to placówka oświatowa zajmująca się profesjonalną organizacją zielonych szkół dla dzieci i młodzieży z terenu całej Polski. Ośrodek znajduje się na terenie Wrzosowej Krainy, jednego z najpiękniejszych i najczystszych zakątków Dolnego Śląska, który nie do końca został odkryty, co czyni go tak atrakcyjnym dla młodych turystów. To raj dla miłośników przyrody, miejsce w którym można wypocząć i nabrać sił do dalszej nauki. W ośrodku położonym na skraju lasu panuje wyjątkowo ciepła i rodzinna atmosfera. Prowadzone tutaj zajęcia zachęcają dzieci do aktywnego patrzenia na świat, doświadczania piękna natury, integrują klasy, propagują zdrowy i aktywny styl życia.

W ramach zajęć uczniowie zwiedzili wybrane fragmenty miasta. „Dziecko w zgodzie z naturą” to jeden z wielu programów edukacyjnych, w którym uczestniczyły dzieci. Utrwalały warstwową budowę lasu, rozpoznawały i nazywały gatunki drzew i krzewów, poznawały gospodarkę leśną, faunę i florę okolic Przemkowa. Miały możliwość poznania z bliska pozostałości po pomniku przyrody „Dąb Chrobry”. Zobaczyły do czego prowadzi bezmyślność i wandalizm.  

Wiele emocji dostarczyło dzieciom wędrowanie kładkę dydaktyczną o długości ok. 850 metrów w jedną stronę, położoną w Rezerwacie Przyrody Stawy Przemkowskie na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego. Szczególną atrakcję stanowiła zlokalizowana tu wieża widokowa, z której dzieci przy użyciu lornetek podziwiały piękne widoki na stawy i mieszkające na tym terenie ptactwo. Stawy Przemkowskie znane są jako ostoja ptactwa wodno-błotnego. Gniazduje tutaj około 150 gatunków ptaków, a przy przelotach to nawet 250 gatunków. Dzieci zauważyły łabędzie, łyski, derkacze, żurawie, perkozy.

W czasie pobytu na Zielonej Szkole dzieci uczestniczyły w wycieczce autokarowej do OK Parku w Głogowie. Korzystały z uroków sali zabaw oraz miały możliwość aktywnej współpracy. 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty dotyczące kultury Indian Ameryki Północnej, w czasie których uczniowie poznali zwyczaje, obejrzeli stroje, biżuterię, broń. Własnoręczne wykonanie biżuterii indiańskiej, strzelanie z łuku, łowienie ryb, zbieranie węży - to niektóre z gier i zabaw zręcznościowych, jakich można było doświadczyć w czasie tych warsztatów.

Uczniowie brali czynny udział w warsztatach pod nazwą „ECO – torby”. Mieli okazję samodzielnie pomalować specjalnymi farbami ekologicznymi torby – plecaczki, które już następnego dnia świetnie sprawdziły się na kolejnej wyprawie.

Odbyły się również warsztaty pod nazwą „Kosmos, rakiety, o rety…”. Dzieci przypomniały sobie nazwy planet, piosenkę o nich. Uczestniczyły w zajęciach plastyczno-technicznych wykonując według własnego pomysłu planety, rakiety, maski kosmitów, itp.  Dużym powodzeniem cieszyły się okulary Clas VR, dzięki którym dzieci przeniosły się w kosmos.

Niektórzy uczniowie udzielili również wywiadu dla Radia Wrocław na temat pobytu w Przemkowie.

Dodatkową atrakcją okazało się skorzystanie z zaproszenia jednego z rodziców na pyszną pizzę. Dzieci z radością przemaszerowały prawie cztery kilometry w jedną stronę, aby nacieszyć się smakiem ulubionej pizzy. Komentowały, że czwartek to dzień włoski – na obiad spaghetti, a na podwieczorek pizza. Serdecznie dziękujemy sponsorowi.

Dużą przyjemność sprawiły dzieciom wspólne gry i zabawy, połączone z pieczeniem kiełbasek w ognisku.

Każdego dnia po kolacji, dzieci miały możliwość wyboru formy spędzenia czasu wolnego. Mogły wybierać między dyskoteką, karaoke, oglądaniem bajki, czy graniem w gry zespołowe. Największą popularnością cieszyły się dyskoteka i seanse filmowe.

Dzieci aktywnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach, niejednokrotnie wykazywały własną inicjatywę. Nabyły wiele umiejętności praktycznych związanych między innymi z samoobsługą. Stanowiły zintegrowaną i zdyscyplinowaną grupę. Nie sprawiały najmniejszych kłopotów. Spontanicznie i chętnie reagowały na wszystkie kierowane w ich stronę propozycje. Świetnie wywiązywały się ze swoich dyżurów na stołówce i dbały o porządek w pokojach. Potrafiły dostosować swój ubiór do warunków panujących na dworze, które były różne, od słońca po deszcz. Wykazały się dużą znajomością zasad bezpieczeństwa, które zawsze starały się stosować w praktyce.

Uczniowie musieli wykazać się różnymi umiejętnościami, biorąc udział w licznych konkursach. Odbył się konkurs: czystości, plastyczny, wiedzy przyrodniczej, gry w piłkarzyki, mini bilard, tenisa stołowego. Z radością korzystali z trawiastego boiska i dużego, położonego miedzy drzewami placu zabaw. Budowali drewniane szałasy z patyków tam zgromadzonych.

Dziękujemy rodzicom za zakupienie ogromnej ilości wody. Dzieci bardzo chętnie z niej korzystały.

Jolanta Pańczak,  Marzanna Gal