19 kwietnia 1943 r., dokładnie 80 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN corocznie organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. W tym roku przyłączyła się do niej także Biblioteka Publiczna w Bożejowicach i Biblioteka Publiczna w Kruszynie.

Akcja Żonkile przywraca pamięć o historii polskich żydów na Muranowie. Tegoroczna edycja dedykowana jest cywilom – ok. 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Żonkil związany jest z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby.

Uczniowie  klasy 7 i 8 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bożejowicach oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie klasy 6, poznali ideę akcji Żonkile. Obejrzeli też film pt.: „Muranów – Dzielnica Północna", który utrzymany jest w stylistyce youtuberskiej. Na spotkaniu gościliśmy historyka, Pana Sebastiana Zielonkę, który na wstępie opowiedział uczestnikom o trudnej sytuacji ludności żydowskiej na ziemiach polskich, w czasie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej. Uwieńczeniem całego spotkania było wykonanie przez młodzież papierowych żonkili, które są symbolem organizowanej akcji.

Dziękujemy wszystkim za udział. Zapraszamy w przyszłym roku.

Monika Mieszała