Poniedziałkowy poranek, 27 marca, przywitał nas śniegiem za oknem. Do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bożejowicach zawitała jednak wiosna. Stało się tak za sprawą miłych gości, którzy przybyli do nas z LGD „Wrzosowa Kraina".

Sympatyczna pani przebrana za pszczółkę przeprowadziła dla uczniów klas I-III warsztaty pszczelarskie. Po krótkim powitaniu dzieci zostały zapoznane z tematem zajęć. Prowadząca, w sposób bardzo interesujący, opowiadała o życiu pszczół i roli, jaką pełnią te owady w środowisku naturalnym. Uczniowie dowiedzieli się, że nie tylko miód jest darem od pszczół. Mieli okazję zobaczyć i powąchać takie skarby, jak: pyłek, propolis i jad pszczeli, które wykorzystuje się w medycynie i kosmetologii. Ponadto, dowiedzieli się na czym polega praca pszczelarza i do czego służą różne tajemnicze sprzęty, jak np. podkurzacz. Mieli okazję poznać budowę ula i zajrzeć do jego wnętrza. Dowiedzieli się również, jak wygląda podział ról i organizacja życia w pszczelej rodzinie. Całe zajęcia wzbogacała wyświetlana prezentacja multimedialna.

Z wosku pszczelego każdy uczeń własnoręcznie zrobił świecę, którą mógł zabrać do domu jako pamiątkę. Na zakończenie uczestnicy warsztatów rozwiązywali zadania, dotyczące omawianej tematyki oraz kolorowali kolorowanki. W nagrodę za wspaniale rozwiązany quiz o pszczołach oraz pokolorowane obrazki, każde dziecko zostało obdarowane układanką z pszczółkami oraz słodkimi, miodowymi ciasteczkami.

Miło spędzony czas minął bardzo szybko. Pierwszo-, drugo- i trzecioklasisci, zaopatrzeni w nową wiedzę, na długo zapamiętają wizytę miłych gości z „Wrzosowej Krainy".

Magdalena Zawada